:)

Ocena: 5.0/5.0

korekcja palca koślawego i palca młotkowatego w szpitalu w gdansku 1dayclinic

Palec młotkowaty – operacja i leczenie w Gdańsk

Palec  młotkowaty (z ang. Hammer toe) to jedna z najczęściej występujących deformacji stóp. Palce stopy zbudowane s z trzech paliczków (paliczka bliższego, środkowego oraz dalszego), pomiędzy którymi znajdują się stawy: międzypaliczkowy bliższy i międzypaliczkowy dalszy. W schorzeniu jakim jest palec młotkowaty dochodzi do przykurczu zgięciowego przy stawie międzypaliczkowym bliższym, a także przerostu w obrębie stawu międzypaliczkowego dalszego. Deformacja może mieć postać bierną lub utrwaloną, kiedy palec jest zniekształcony na stałe. Choroba zazwyczaj dotyczy palca drugiego, ponieważ jest najdłuższy, ale również palca trzeciego i czwartego.

Przyczyny powstawania deformacji

Podstawową przyczyną powstawania palca młotkowatego zazwyczaj jest źle dobrane obuwie. Zbyt mały rozmiar i za ciasne obuwie wywołują ucisk kości palców stóp przez co dochodzi do ich deformacji.  Schorzenie występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn i jest to zazwyczaj związane z noszeniem butów na wysokim obcasie, kiedy kobiety przenoszą ciężar ciała na przód stopy, niewłaściwie stawiając ją na podłożu. Doprowadza to tworzenia się nie tylko palców młotkowatych, ale też halluksów i płaskostopia.

Wśród przyczyn schorzenia wyróżnia się też wady anatomiczne, otyłość, jak również urazy neurologiczne (np. udar mózgu). Palce młotkowate mogą powstać także w wyniku uszkodzenia stawów w przebiegu choroby reumatoidalnej (np. zapalenie stawów), choroby Charcota Mariego Tootha (dziedziczne neuropatie czuciowo-ruchowe). Choroba również dotyczy osób chorych na cukrzycę, amyloidozę, dnę moczanową i zmagających się z alkoholizmem.

Jak objawia się palec młotkowaty?

Charakterystycznym objawem choroby jest powstała deformacja palca nad stawem międzypaliczkowym bliższym. Palec jest wygięty ku dołowi, a na jego grzbiecie pojawiają się odciski i otarcia. Palec może być opuchnięty, zaczerwieniony i najczęściej powoduje dolegliwości bólowe, szczególnie w momencie ruchu palcem. Ból może dotyczyć całej stopy, ze szczególnym uwzględnieniem jej przedniej części. W miejscu gdzie palec łączy się ze stopą pojawia się modzel, tzw. nagniotek. Kiedy choroba osiągnęła zaawansowana postać rozwoju może wystąpić metatarsalgia, czyli ból okolicy podeszwowej głów kości śródstopia. Palce młotkowate uniemożliwiają noszenie krytego obuwia. Osoba zmagająca się z chorobą ma problemy z normalnym funkcjonowaniem, jest narażona na zwichnięcia i podwinięcia stawu śródstopno-palcowego, zmiany zwyrodnieniowe w stopie, czy wrastające paznokcie. Chorobie mogą towarzyszyć również inne schorzenia w obrębie stopy jak np. halluksy, czyli paluchy koślawe, bądź płaskostopie.

Leczenie zachowawcze

Kiedy choroba jeszcze nie osiągnęła zaawansowanego stadium rozwoju wystarczające może być leczenie zachowawcze. Pacjent powinien zaopatrzyć się w wygodne obuwie na płaskim obcasie. Warto zwrócić uwagę, aby obuwie nie miało zwężanych czubków i było dość luźne. Na bolesne odciski można zastosować osłonki z miękkiego tworzywa, które pozwolą zminimalizować otarcia. Pomocne mogą się też okazać specjalne wkładki ortopedyczne odciążające głowę kości śródstopia, kliny żelowe, aparaty korygujące. Również w początkowym stadium deformacji  warto wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne usprawniające ruch w zmienionych stawach, jak również opóźniające zniekształcenia.  Konsultację w zakresie rehabilitacji przeprowadzają specjaliści Centrum Medycznego Eter-med. W Gdańsku.

Porada lekarza rehabilitanta

Leczenie operacyjne palca młotkowatego

Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów, a pacjent nadal zmaga się z dolegliwościami palca młotkowatego, jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu jest operacja chirurgiczna.  Na zabieg można się umówić się Gdańskim Szpitalu 1DayClinic.

Dowiedz się więcej o korekcji palca młotkowatego w Gdańsku

Podczas operacji chirurg nacina skórę i tkanki umiejscowione nad bolącym stawem. a następnie usuwa zmienione chorobowo powierzchnie stawowe. W ich miejsce umieszcza się implant wykonany z niklu i tytanu, przywracając tym samym odpowiedni kształt palca.

Często deformacji stopy, jaką jest paluch koślawy towarzyszy schorzenie określane paluchem koślawym (tzw. halluks). W tej sytuacji należy wykonać jednoczesną  operację obu zmian chorobowych.

Dowiedz się więcej o korekcji palca młotkowatego i korekcji palucha koślawego w Gdańsku

Zabieg wykonywany przez chirurga polega na ścięciu wyrośli kostnych na głowie kości śródstopia, usunięciu zmienionej zapalnie kaletki, skorygowaniu koślawego ustawienia palucha oraz zwężeniu stopy.

Powyższe zabiegi operacyjne nie tylko poprawiają wygląd i estetykę stopy, ale przede wszystkim likwidują dolegliwości bólowe i dyskomfort pacjenta.

 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies