Usunięcie znamion skórnych w Gdańsku
Znamiona skórne (z łac.naevus) są powszechnie występującymi zmianami, które dotyczą większości osób, w szczególności tych z jasną karnacją. Przyjmują rozmaite postacie, mogą pojawiać się na skórze w formie pieprzyków, tzw. myszek, rozległych plam, czy piegów. Znamiona skórne mogą pojawić się na twarzy, na głowie, pomiędzy palcami stóp i dłoni, praktycznie na każdej powierzchni ciała. Pomimo, że najczęściej są to zmiany zwyczajne i niegroźne, mogą też pojawić się inne typy będące zagrożeniem i niosące ryzyko zachorowania np. na czerniaka skóry. Dlatego każdą niepokojącą zmianę należy skonsultować ze specjalistą, który po zdiagnozowaniu zaproponuje odpowiednią metodę leczenia.
Wśród znamion skórnych można wyróżnić:
Pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe (melancytowe)
Są najczęściej spotykanymi zmianami skórnymi. Szacuje się, że u przeciętnego człowieka występują w ilości od 10 do 40, a więcej ich mają osoby o jasnej karnacji. Mogą być płaskie lub wypukłe, zazwyczaj mają brązowy kolor o zróżnicowanym nasyceniu. Z reguły są to zmiany nabyte, które pojawiają się na skórze po narodzinach i wraz z rozwojem człowieka mogą się zarówno rozrastać jak i zanikać. Najczęściej są bezpieczne, choć niektóre mogą wymagać usunięcia, np. pieprzyki narażone na częste drażnienie, które może doprowadzić do ich zezłośliwienia (m.in. w pachwinie, na męskiej brodzie, pod kolanem).
Wrodzone znamiona barwnikowe
Są to zmiany popularnie nazywane „myszkami”, występujące na skórze od momentu urodzenia. Ich rozmiar jest zróżnicowany – od niewielkich znamion po rozległe, nierzadko owłosione. Wiele zmian wrodzonych ujawnia się w ciągu życia, przeważnie w dorosłości. Są to znamiona, które mogą ulec zezłośliwieniu, dlatego też lekarze zalecają ich usunięcie.
Znamiona dysplastyczne
Zmiany skórne o nieregularnym kształcie i kolorze, z nieregularnymi obrysami charakteryzujące się dużym rozmiarem (ok 5-15 cm). Mogą wystąpić w kolorze różowym, czerwonym brązowym, jak również czarnym (przypominające czerniaka) i mieszanym. Są to znamiona dziedziczne pojawiające się u wielu pokoleń. Występują głównie na tułowiu, rzadko na twarzy. Należy je obserwować i kontrolować u lekarza, ponieważ niosą ryzyko złośliwienia, szczególnie kiedy jest ich na skórze więcej niż cztery. Specjaliści często zalecają usunięcie znamion dysplastycznych.
Znamiona Spitz
To zmiany wyglądem przypominające czerniaka, przez co bez specjalistycznego badania lekarz może mieć problem z prawidłowym ich rozpoznaniem. Znamię może być wypukłe, kopiaste, w kolorze różowym, czerwonym, brązowym lub czarnym. Charakterystyczną cechą znamienia jest wydzielina sącząca się z otworu w zmianie, mogą pojawić się również krwawienia. Tego rodzaju znamiona częściej pojawiają się u osób do 20 roku życia.
Znamiona błękitne
To niewielkie znamiona (ok. 5mm) umiejscowione dość głęboko w skórze tworząc twarde guzki. Występują przeważnie na twarzy oraz kończynach. Charakteryzują się jasnoniebieską i szaroniebieską barwą. Mogą pojawić się zaraz po urodzeniu oraz we wczesnym dzieciństwie. W przypadku znamion barwnikowych o wielkości powyżej 10 mm, zlokalizowanych w miejscach trudnodostępnych oraz u osób dorosłych zaleca się ich wycięcie.
Znamiona naskórkowe brodawkowate
Zmiany powstałe we wczesnym dzieciństwie, które rosną wraz z ich właścicielem i utrzymują się na skórze przez całe życie. Są twarde, zbite, z reguły wypukłe. Występują w postaci grudkowatych plamek w kolorze skóry, a wraz z rozwojem tworzą brodawki. Często tworzą zmiany o układzie linijnym i jednostronnym. Pojawiają się m.in. na skórze twarzy, szyi, na kończynach i tułowiu. W pobliżu znamion brodawkowatych może pojawić się stan zapalny, któremu towarzyszy ból, świąd, zaczerwienienie i nadżerki.
Brodawki łojotokowe
Znamiona nazywane także rogowaceniem łojotokowym są łagodnymi nowotworami, które charakteryzują się brodawkowatą powierzchnią i nieregularnym kształtem. Maja postać wypukłych, wyniosłych wykwintów w kolorze skóry lub kolorze brunatnym. Występują na dłoniach, na twarzy, na tułowiu, we włosach, a także w okolicy narządów intymnych. Częściej dotyczą osób dorosłych.
Kiedy znamiona skórne powinny niepokoić
Pomimo, że wiele znamion skórnych to zmiany bezpieczne, nigdy nie wolno ich lekceważyć. Znamiona należy obserwować, a w sytuacji zauważania niepokojących zmian należy niezwłocznie udać się do specjalisty dermatologa. Na konsultację dermatologiczną można umówić się w Centrum Medycznym Eter-Med w Gdańsku oraz w Cedrach Wielkich. Do specjalisty należy się udać w sytuacji kiedy zmiana skórna krwawi lub sączy się z niej płyn, kiedy sprawia dolegliwości bólowe, swędzi, czy piecze i kiedy pojawia się odczyn zapalny w okolicy zmiany. Do dermatologa powinny udać się też osoby, u których występuje kilkadziesiąt znamion, kiedy zmiany są dużych rozmiarów i powodują dyskomfort w codziennym życiu (narażone są na podrażnianie). Jeśli znamię nie jest takie jak powinno, dermatolog kieruję nas na konsultację chirurgiczną. To właśnie chirurg decyduje, czy znamię nadaje się do usunięcia podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu chirurgicznego.
Usunięcie znamion skórnych w Gdańsku
Zabieg usunięcia znamion skórnych przeprowadzają chirurdzy w Szpitalu 1DayClinic w Gdańsku. Operacja polega na chirurgicznym wycięciu zmiany, a następnie założeniu szwów i opatrunku. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i zazwyczaj trwa od 15 do 30 minut, w zależności od rodzaju i wielkości zmiany. Osobom, które poddały się usunięciu znamienia skórnego zaleca się odpoczynek, dbanie o czystość rany, a także przynajmniej 6 miesięczną rezygnację z opalania miejsca po zmianie. Usunięty wycinek znamienia zostaje poddany badaniu histopatologicznemu, które umożliwia ocenę stopnia złośliwości zmiany, a tym samym wpływa na dalsze leczenie pacjenta.