:)

Ocena: 5.0/5.0

podcięcie wędzidełka języka operacja 1dayclinic szpital etermed gdańsk

Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe leczenie i operacja Gdańsk

Wędzidełko jest anatomiczną strukturą w postaci fałdu błony śluzowej, która łączy ze sobą dwie części narządów. W jamie ustnej występują różne rodzaje wędzidełek: podjęzykowe, policzkowe, wargi dolnej i wargi górnej. Pełnią one istotną rolę w codziennych czynnościach takich jak mówienie, oddychanie, połykanie czy gryzienie.  Wędzidełko podjęzykowe  jest miękkim tworem włóknistym, który łączy w linii pośrodkowej  dolną część języka z dnem jamy ustnej. Prawidłowo rozwinięte wędzidełko umożliwia swobodne ruchy języka po jamie ustnej i prawidłowe wymawianie głosek. Może się jednak zdarzyć, że wędzidełko językowe jest zbyt krótkie przez co ogranicza ruchy języka i zaburza pozycję spoczynkową języka, powodującym tym samym wiele dolegliwości w zakresie mówienia, połykania, żucia i gryzienia. Schorzenie to nazywane jest ankyloglossią i występuję średnio u 1 na 2 000 urodzeń.

Jak rozpoznać krótkie wędzidełko podjęzykowe

Krótkie wędzidełko języka można zauważyć już u niemowląt zaraz po urodzeniu. Dzieci z tą dolegliwością mają problemy z przełykaniem mleka, nawet kiedy są karmione piersią, gdyż wyssanie pokarmu z piersi wiąże się ze znacznie większym wysiłkiem.

W przypadku większych dzieci, a także dorosłych ankyloglossia ma znacznie więcej objawów.

Osoby zmagające się z tym schorzeniem często skarżą się na ograniczony ruch języka w jamie ustnej, mają problemy z wysunięciem języka i z uniesieniem go. Podczas próby dotknięcia np. nosa, język grubieje i napina się, a w trakcie próby wysunięcia go na brodę czubek języka może przyjąć kształt serca (z wciętym po środku czubkiem).

Zbyt krótkie wędzidełko może doprowadzić do istotnych wad wymowy,  trudności z wymawianiem niektórych głosek (szczególnie: s, sz, ż, z, cc, dz), a co za tym idzie seplenienia międzyzębowego. Ankyloglossia może powodować  ślinotok powstały w wyniku zalegającej pod językiem dużej ilości śliny, wypływającej z ust na zewnątrz, a nawet szczękościsku, do którego może dojść przy zbyt wąskim otwieraniu ust podczas mówienia.

Krótkie wędzidełko podjęzykowe sprawia trudności w prawidłowym ssaniu, gryzieniu, żuciu i połykaniu. Te źle wypracowane umiejętności doprowadzają do powstawania wad zgryzu u pacjenta. Ponadto źle przeżute i nierozgryzione pokarmy mogą powodować dolegliwości natury gastrycznej (bóle brzucha, bóle żołądka, problemy z wypróżnianiem się).

Również w efekcie ankyloglossi mogą tworzyć się zmiany próchnicze w jamie ustnej.

Leczenie zachowawcze i operacja podcięcia wędzidełka języka w Gdańsku

Pacjenci, którym dokuczają powyższe objawy powinny udać się na konsultację do logopedy, który po zapoznaniu się z wadą zaproponuje odpowiednie leczenie.

Metody zachowawcze przy zbyt krótkim wędzidełku podjęzykowym opierają się przede wszystkim na ćwiczeniach pionizacji języka i masażach. Pomimo wykonywanych ćwiczeń wędzidełko nie rozciągnie się, ani nie wydłuży, a jedynie można w ten sposób poprawić ruchomość samego języka. Dlatego też specjaliści  najczęściej proponują prosty zabieg  jakim jest frenotomia, czyli podcięcie wędzidełka. Decyzję o zabiegu podejmuje logopeda, kierując wcześniej pacjenta na konsultację do laryngologa, chirurga  a w przypadku dzieci także pediatry. Na konsultacje specjalistyczne można się umówić w Centrum Medycznym Eter-Med  w Gdańsku, gdzie porady udzielą lekarze pracujący w Poradni Laryngologicznej, w Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, jak również Poradni Chirurgicznej.

Jak przed każdym zabiegiem chirurgicznym, tak samo w przypadku frenotomii warto udać się do specjalisty na konsultację kwalifikującą do zabiegu . W Centrum Medycznym Eter-Med. taką konsultację w zakresie krótkiego wędzidełka języka może przeprowadzić lekarz otolaryngolog i chirurg.

Podcięcie wędzidełka języka znajduje się w ofercie Szpitala 1DayClinic, należącego do Centrum Medycznego Eter-Med. Zabieg przeprowadza specjalista otolaryngologii, po wcześniejszym wykonaniu znieczulenia (najczęściej jest ro znieczulenie miejscowe). Zabieg jest krótki i polega tylko na przecięciu włóknistego fałdu, czyli  wędzidełka języka. Po frenotomii pacjent dostaje środki bólowe, które mają uśmierzyć ewentualny ból związany z zabiegiem. Po operacji wykonanej w Szpitalu 1DayClinic pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.

Istotne znaczenie po frenotomii ma rehabilitacja, która nie tylko zapobiega tworzeniu się zrostów, ale też zapobiega wtórnemu przyrośnięciu języka. Konieczna jest także konsultacja logopedyczna, podczas której specjalista udzieli porad dotyczących prawidłowej wymowy oraz nauki unoszenia języka ku górze.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies