:)

Ocena: 4.9/5.0

zapalenie rozcięgna podeszwowego operacja leczenie szpital etermed 1dayclinic gdańsk gdynia sopot trójmiasto

Zapalenie rozcięgna podeszwowego leczenie Gdańsk

Rozcięgno podeszwowe jest włóknistą strukturą o charakterze więzadłowym, przypominająca taśmę. Zlokalizowane jest pomiędzy guzem piętowym i biegnie w kierunku stawów śródstopno-paliczkowych rozdzielając się na pięć pasm, a na końcu przyczepia się do podstawy paliczków palców. Pełni bardzo ważną rolę w stopie. Jest statyczną podporą łuku podłużnego stopy i działa na zasadzie sprężyny, która amortyzuje wstrząsy (podczas chodzenia czy biegania), jak również zmienia siłę skurczu łydki na odbicie stopy.

Schorzenie to, zwane także entezopatią jest najczęstszą przyczyną bólu pięty i najczęstszą dolegliwością biegaczy. Polega na zapaleniu okolicy przyczepu bliższego rozcięgna podeszwowego, jak również otaczających je tkanek.

Przyczyny entezopatii rozcięgna podeszwowego

Choroba ta przeważnie dotyczy osób po 35 roku życia i częściej spotyka kobiety niż mężczyzn. Niektórzy twierdzą, że jest to jedno z najczęstszych schorzeń biegaczy (zwłaszcza tych długodystansowych), mimo to dotyka również osoby, które nie mają nic wspólnego z aktywnością fizyczną.

Wśród czynników, które przyczyniają się do powstania zapalenia rozcięgna można wyróżnić  zaburzenia związane z mechaniką stopy m.in. płaskostopie, stany po zerwaniu ścięgna, nadmierne napięcie mięśnia brzuchatego łydki, przykurcze ścięgna Achillesa, jak również nierówną długość kończyn dolnych.

Również nieodpowiednie przygotowanie do wysiłku fizycznego, szczególnie biegania może doprowadzić do powyższego zapalenia. Dotyczy to źle dobranego obuwia (zbyt miękkie buty), nieodpowiedniego podłoża podczas ćwiczeń, jak również przeciążenia. W grupie ryzyka są też osoby, których praca wymaga długotrwałego stania lub kobiety często chodzące w butach na obcasach.

Pośrednią przyczyną zapalenia rozcięgna podeszwowego mogą być też zaburzenia ukrwienia i metabolizmu na poziomie komórkowym oraz osoby zmagające się z nadwagą i  chorobami takimi jak: dna moczanowa lub reumatoidalne zapalenie stawów

Jak objawia się zapalenie rozcięgna podeszwowego

Objawy choroby zazwyczaj są uzależnione od stopnia zaawansowania zapalenia i mogą rozwijać się szybko lub stopniowo.

Nieodłącznym elementem zapalenia jest silny ból w okolicy pięty, szczególnie w części  brzuszno-przyśrodkowej. Ból ten nasila się nad ranem, podczas stawiania pierwszych kroków po spoczynku, podczas wchodzenia po schodach i przy wspięciu na palcach. W początkowym stadium choroby ból mija po rozchodzeniu stopy, zazwyczaj po 10-15 minutach. W ostrej fazie zapalenia ból ma charakter ciągły i nie ustępuje nawet w nocy. Również w zaawansowanym stadium choroby może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk pięty.

Rozpoznanie i metody leczenia zapalenia

Osoba odczuwająca dolegliwości bólowe stopy powinna udać się do ortopedy, który już podczas badania fizykalnego może rozpoznać chorobę. Badania diagnostyczne, które potwierdzą zapalenie rozcięgna podeszwowego to USG (uwidacznia zmiany w obrębie tkanek miękkich) oraz RTG (obrazuje m.in. zwapnienia przyczepu rozcięgna podeszwowego). Badanie ultrasonograficzne dodatkowo może wykluczyć np. naderwanie bądź zerwanie rozcięgna, a RTG i rezonans magnetyczny pozwolą wykluczyć złamania i pęknięcia kości.

Czas i metody leczenia uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby. Im szybciej pacjent trafi do specjalisty, tym krótszy będzie czas leczenia choroby. Proces powrotu do zdrowia może trwać od kilku tygodni, nawet do kilkunastu miesięcy. W początkowym stadium choroby wystarczające powinno być leczenie zachowawcze opierające się na farmakoterapii, rehabilitacji i fizjoterapii.

Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, zarówno w formie doustnej, jak i w formie maści, bądź żeli  stosowanych bezpośrednio na skórę.

W trakcie leczenia pacjent powinien zmienić tryb życia i zmodyfikować obciążenia treningowe. Powinien korzystać z odpowiednio dobranego obuwia, a także wkładek odciążających ścięgno w trakcie chodzenia.

Bardzo ważną rolę w leczeniu choroby pełnią codzienne ćwiczenia rozciągające ścięgno piętowe. O rodzaju ćwiczeń zawsze powinien zadecydować rehabilitant, który zaproponuje odpowiednie techniki na podstawie oceny równowagi mięśniowej, elastyczności tkanek, czy wydolności mięśni. Na konsultację z lekarzem rehabilitantem można się umówić w Centrum Medycznym Eter-Med w Gdańsku.

W leczeniu zapalenia rozcięgna podeszwowego pomocne są zabiegu fizjoterapeutyczne, które pomoże dobrać fizjoterapeuta podczas konsultacji fizjoterapeutycznej.

W celu szybszego powrotu do zdrowia pomocne są zabiegi z wykorzystaniem lasera, który korzystnie wpływa na zmienione chorobowo tkanki, a także ultradźwięki. Dość często w leczeniu choroby polecana jest jonoforeza, która wraz z lekiem przeciwzapalnym pomaga zlikwidować bądź zmniejszyć stan zapalny, a także pozbyć się dolegliwości bólowych. Pacjenci zmagający się z zapaleniem rozcięgna podeszwowego coraz częściej korzystają też z nowoczesnej metody fizjoterapeutycznej  jaką jest kinezjotaping. Metoda ta polega na naklejaniu specjalistycznych taśm na stopę oraz rozcięgno podeszwowe prze wykwalifikowanego specjalistę.

Dla pacjentów, którzy nie mają możliwości wyjścia z domu na zabiegi, sklep Eter-Med przygotował rozwiązanie jakim jest wizyta fizjoterapeutyczna w domu pacjenta.

W sytuacjach kiedy pacjent trafia do ortopedy zbyt późno, bądź kiedy metody zachowawcze nie dają pożądanych rezultatów konieczna może się okazać operacja chirurgiczna.

 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies