:)

Ocena: 4.8/5.0

operacja załupka zszycie rany skóry prącia szpital 1dayclinic gdansk

Załupek – niebezpieczny męski problem , leczenie Gdańsk

Wśród schorzeń typowo męskich, ponieważ dotyczących penisa jest m.in.  załupek ( z łac. paraphimosis), zwany także parafimozą, czy hiszpańskim kołnierzem. Problem ten dotyka tylko nieobrzezanych mężczyzn i polega na niemożności sprowadzenia z powrotem napletka na żołądź. U zdrowego mężczyzny napletek fizjologicznie może być odprowadzany poza żołądź prącia(np. podczas stosunku), jak i sprowadzany powtórnie na żołądź.  Załupek jest stanem nagłym, pojawia się kiedy odciągnięty napletek jest  w okolicy rowka pozażołędnego, staje się zbyt ciasny i żołądź nie może się przez niego przecisnąć.  Jest to poważny stan urologiczny, który wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Przyczyny powstania parafimozy

Załupek najczęściej pojawia się kiedy napletek pozostaje przez dłuższy czas w nienaturalnym położeniu, tzn. kiedy nie jest odprowadzony. Przyczyny powodujące tę dolegliwość mogą być różne, począwszy od zbyt wcześnie odciągniętego napletka, po zbyt późne jego odprowadzenie. Parafimoza może być też powikłaniem stulejki, czyli zwężenia ujścia napletka, co wiąże się z trudnościami z jego ściągnięciem.  Wśród przyczyn tworzących załupek mogą być także urazy żołędzi powstałe podczas stosunku, czy masturbacji. Może dojść do obrzęku i przekrwienia napletka, a to może skutkować martwicą lub niedokrwieniem żołędzi. Choroba nazywana potocznie hiszpańskim kołnierzem często dotyczy osób starszych, zmagających się z problemami urologicznymi i cewnikowanych. Załupek dokucza także mężczyznom po przebytym stanie zapalnym lub ze zwłókniałym pierścieniem w okolicy napletka. Częściej również dotyka mężczyzn, u których tworzy się dysproporcja pomiędzy otworem napletka, a wielkością żołędzi prącia.

Objawy doskwierające przy załupku

Objawy powstałego załupka są widoczne i odczuwalne. To nie tylko fizyczny problem ze sprowadzeniem napletka na żołądź i uwidocznienie go. Mężczyzna odczuwa ból i pieczenie, a skóra wokół żołędzi jest mocno zaczerwieniona lub zasiniona. Może się pojawić problem z oddawaniem moczu spowodowany uciskiem na cewkę moczową, krwawienie podczas oddawania moczu, a także stan zapalny wywołany narastającym obrzękiem.

Profilaktyka

Aby nie dopuścić do powstania parafimozy należy pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej higienie intymnej. Ponadto napletek powinien być zawsze odprowadzony po oddaniu moczu, po odbytym stosunku, masturbacji, po kąpieli oraz każdej sytuacji kiedy napletek jest odciągnięty.

Leczenie załupka

Powstanie parafimozy jest wskazaniem  do pilnej wizyty u specjalisty urologa. Leczenie schorzenia ma na celu odprowadzenie napletka na żołądź, a tym samym usunięcie stanu zapalnego oraz narastającego obrzęku, aby nie doprowadzić do martwicy tkanek.

Metodą leczenia, która jest wykonywana w pierwszej kolejności jest próba odprowadzenia napletka na żołądź, poprzez uciśnięcie obrzękniętej skóry.  Jeśli ten sposób nie przyniesie oczekiwanych efektów konieczna jest operacja chirurgiczna. Zabieg polega na nacięciu napletka, w miejscu jego największego zwężenia, aż do samego rowka pozażołędnego, przywracając  prawidłowe krążenie krwi w obrębie napletka.  Zazwyczaj zabieg trwa niespełna godzinę i  wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Dowiedz się więcej o operacji załupka , zszyciu rany skóry prącia w szpitalu 1DayClinic w Gdańsku

Niektórzy pacjenci, u których powstał załupek decydują się na zabieg obrzezania, czyli usunięcia całego napletka wraz z pierścieniem zwężającym. Obrzezanie zapobiega ponownemu powstaniu powyższego schorzenia.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies