:)

Ocena: 5.0/5.0

uszkodzenie stożka rotatorów artroskopia barku gdańsk

Uszkodzenie stożka rotatorów leczenie Gdańsk

Urazy stawu ramiennego są bardzo częstym schorzeniem osób aktywnie uprawiających sport, jak również przypadłością osób starszych. Staw ramienny zbudowany z głowy kości ramiennej i łopatki łączy kończynę z obręczą barkową, a jego zakres ruchów wspomagają struktury takie jak: mięśnie, więzadła, torebką stawową i obrąbek stawowy. Odpowiednia koordynacja mięśni rotujących staw ramienny, czyli mięśni leżących wokół stawu (mięśnia nadgrzbietowego, podgrzbietowego, podłopatkowego, obłego mniejszego) stabilizuje bark z przodu, z góry oraz z dołu.  Uszkodzenie stożka rotatorów ma związek z ciasnotą podbarkową spowodowaną zmniejszoną przestrzenią pomiędzy wyrostkiem barkowym łopatki, a głową kości ramiennej. Stożek rotatorów oraz towarzysząca mu kaletka mogą być miażdżone podczas unoszenia ramienia, a wraz z każdorazowym powtarzaniem ruchów ciasnota narasta. Skutkować to może zapaleniem  i obrzękiem ścięgna oraz kaletki, jak również dolegliwościami bólowymi.

Przyczyny powstawania schorzeń

Uszkodzenie stożka rotatorów często pojawia się u osób aktywnych fizycznie. Spowodowane jest powtarzającymi się przeciążeniami układu stawowo-mięśniowego, jak również nadmiernym rozciąganiem . Podatni na chorobę są  sportowcy dyscyplin takich jak: pływanie, koszykówka, siatkówka, siatka ręczna. Chorują także osoby, których praca zawodowa wymaga częstego i regularnego unoszenia ramion np.  podczas malowania sufitów, czy prac na budowie.  Schorzenie to może powstać także w efekcie masywnego urazu np. podczas upadku na wyprostowaną rękę, kiedy dochodzi do złamania obojczyka i kości ramiennej, jak również w wyniku zwichnięcia stawu ramiennego.  Zdarza się, że przyczyną przewlekłych uszkodzeń stożka rotatorów są choroby układowe, zwyrodnienia stawu barkowego, nadruchomości stawu oraz zmniejszenie przestrzeni podbarkowej.  Choroba może powstać także w wyniku powolnego procesu degeneracyjnego i zużywania się  ścięgien. Proces ten pojawia się naturalnie, wraz z upływem czasu i starzenia się organizmu. U osób po  40 roku życia słabnie dostarczanie krwi do ścięgien pierścienia rotatorów, czego efektem jest  osłabienie naturalnej zdolności organizmu do naprawiania uszkodzeń ścięgna. Jeszcze jednym czynnikiem mającym wpływa na uszkodzenia stożka rotatorów są wyrośla kostne bezpośrednio uciskające ścięgna.

Jakie są objawy uszkodzenia stożka rotatorów

Objawy uszkodzenia stożka rotatorów są różne i głównie zależą od przyczyny powstania schorzenia. Objawem, który pojawia się niezależnie od przyczyny jest kłujący ból zlokalizowany w okolicy mięśnia naramiennego , który promieniuje w dół ramienia i przedramienia. Ból narasta w trakcie wykonywania ruchów ręką . Pojawia się także w trakcie spoczynku i w nocy, uniemożliwiając leżenie na chorej kończynie. U chorych może się pojawić opuchlizna i obrzęk stawu ramiennego, a także asymetria barków. Pojawia się także upośledzenie siły mięśniowej powodujące problemy z uniesieniem kończyny i ograniczenie ruchomości w stawie.

Diagnostyka

Rozpoznanie schorzenia następuje na podstawie lokalizacji objawów bólowych jak również analizie badań diagnostycznych. Ultrasonografia oraz rezonans magnetyczny oceniają stan uszkodzonych ścięgien, obecność zwapnień i  umożliwiają wykrycie złamań . RTG obrazuje obecność wyrośli kostnych, ocenia wielość szpary stawowej i budowę wyrostka barkowego.  Diagnostyka schorzenia może obejmować także wykonanie tomografii komputerowej (TK) obrazujące uszkodzenia obrąbka i podstawowe uszkodzenia stożka rotatorów.

Leczenie zachowawcze

Kiedy uszkodzenie stożka rotatorów ma charakter łagodny, w pierwszej kolejności zalecane jest leczenie zachowawcze. Lekarz może zaproponować odpoczynek, stabilizację kończyny przy wykorzystaniu szyny odwodzącej lub temblaku, a także farmakoterapię (zażycie niesteroidowych leków zapalnych redukujących ból i obrzęk). Skuteczne mogą być zabiegi z zakresu rehabilitacji i fizykoterapii, takie jak: jonoforeza, elektroterapia przeciwbólowa i przeciwzapalna, laseroterapia, ultradźwięki, krioterapia oraz masaże lecznicze.

Leczenie operacyjne

Kiedy dolegliwości bólowe nie ustępują pod wpływem leczenia zachowawczego, lekarz może zaproponować leczenie operacyjne, a dokładnie  artroskopię barku.

Dowiedz się więcej o artroskopii stawu barkowego w szpitalu 1DayClinic w Gdańsku

Podczas operacji przeprowadzanej metodą artroskopową, specjalista ortopedii i traumatologii wykonuje niewielkie nacięcia ,przez które wprowadza kamerkę oraz narzędzia odpowiednie do wykonania artroskopii. Zabieg ma na celu uwolnienie oraz dokładne przytwierdzenie oderwanego ścięgna przy wykorzystaniu różnego rodzaju wszczepów mocujących, które w większości są samowchłanialne i nie wymagają późniejszego usunięcia.

Po zabiegu kończyna zostaje unieruchomiona, a pacjent powinien odbyć stosowną rehabilitację i fizjoterapię, w celu wygojeni a się naprawianych tkanek. Do zabiegów, którym warto się poddać po operacji należą ćwiczenia zwiększające ruchomość, ćwiczenia stabilizacji barku, jak również kinezjotaping, oraz prądy TENS, pobudzające i zwiększające ukrwienie tkanek.

 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies