:)

Ocena: 5.0/5.0

wycięcie tłuszczyka z oka eterme 1dayclinic gdańsk szpital

Usunięcie tłuszczyka w Gdańsku

Tłuszczyk (z łac. pinguecula) jest rodzajem łagodnej narośli, która tworzy się na oku, w pobliżu rogówki. Jest to częsta zmiana zwyrodnieniowa spojówki, bardzo często występująca  obustronnie na spojówce gałkowej w okolicy szpary powiekowej. Dolegliwość ta najczęściej dotyczy osób dorosłych, a głównie starszych.  Statystyki podają, że z tłuszczykiem zmaga się większość osób, które ukończyły 80 rok życia.

Przyczyny tłuszczyka

Jako główną przyczynę powstawania tłuszczyka specjaliści na pierwszym miejscu wymieniają nadmierną ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe. Istotne znaczenie na tworzenie się narośli ma także ekspozycja na działanie słońca, wiatru, kurzu i innych czynników mogących wywołać podrażnienie.  Do powstania tłuszczyka dochodzi kiedy  w tkance spojówki zachodzą zmiany i powstaje wybrzuszenie. Niektóre z wybrzuszeń zawierają białka, tłuszcze i wapń, inne z kolei zawierają białko albo tłuszcz lub wapń.

Objawy tłuszczyka

Pomimo, że tłuszczyk nie jest poważną chorobą, to może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Wśród objawów schorzenia wyróżnia się:

  • Żółto-białe (czasem też szaro-białe), miękkie guzki umiejscowione najczęściej po stronie nosowej spojówki oka, przylegające do rąbka rogówki,
  • Uczucie podrażnienie oka,
  • Uczucie suchości oka,
  • Uczucie, że coś znajduje się w oku,
  • Uczucie piasku pod powieką,
  • Swędzenie oka,
  • Przekrwienie oka,
  • Stan zapalny oka.

Leczenie tłuszczyka

Osoby, u których pojawił się tłuszczyk oraz osoby zmagające się choć z jednym z powyższych objawów, powinny udać się na konsultację do lekarza okulisty.  Na wizytę warto wybrać się do nowopowstałego, innowacyjnego Centrum Okulistycznego Eter-Med w Gdańsku. Placówka nie tylko zapewnia doskonałą kadrę specjalistów, ale również dysponuje nowoczesnym sprzętem do diagnostyki i leczenia schorzeń oczu. Okulista rozpozna tłuszczyk na podstawie jego wyglądu i położenia narośli.

Kiedy wokół tłuszczyka pojawia się stan zapalny, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne. Polega ono na krótkotrwałym przyjmowaniu niesteroidowych środków przeciwzapalnych, a także kortykosterydów.

Pomimo, że w większości przypadków leczenie tłuszczyka nie jest konieczne, to coraz więcej osób decyduje się na jego usunięcie. Wpływ na to mają czynniki estetyczne i poczucie znacznego dyskomfortu (np. podczas noszenia soczewek kontaktowych). Tłuszczyk powinien być usunięty również kiedy rośnie na rogówce, a tym samym niekorzystnie wpływa na wzrok pacjenta.

Jedyną skuteczną metodą pozbycia się tłuszczyka jest jego zabiegowe usunięcie. Zabieg mogą przeprowadzić wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści Szpitala 1DayClinic w Gdańsku. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesna.

Przed zabiegiem wycięcia tłuszczyku należy udać się na konsultację kwalifikującą pacjenta do operacji. Podczas wizyty okulista udzieli pacjentowi wskazówek dotyczących prawidłowego przygotowania się do operacji, przedstawi przebieg zabiegu, jak również przedstawi zalecenia dotyczące czasu po wycięciu narośli.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies