:)

Ocena: 4.9/5.0

torbiel najądrza

Torbiel najądrza (torbiel nasieniowa) leczenie Gdańsk

Zablokowanie odpływu nasienia z jądra może doprowadzić do powstania torbieli najądrza, zwanej inaczej torbielą nasieniową lub nasienną (z łac. spermatocele). Nie jest to groźne schorzenie, w większości przypadków zmiany są łagodne i nie dają przerzutów. Należy jednak pamiętać, że każde powstałe zwyrodnienie należy skonsultować z lekarzem, aby móc wykluczyć nowotwór lub inne choroby.

Jakie są przyczyny torbieli nasiennej

Torbiel nasieniowa powstaje wskutek zablokowania drogi odpływu nasienia z jądra do najądrza. Może się pojawić w wyniku przebytych urazów moszny i stanów zapalnych, które mają miejsce w okolicy jąder, jak również pod wpływem skurczu ściany przewodów nasiennych.

Wśród czynników zwiększających ryzyko rozwoju schorzenia jest m.in. wiek mężczyzny. Torbiele nasienne najczęściej dotykają osób pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Torbiel może powstać również u osób zmagających się z chorobą von Hippla i Lindau’a, rzadkiego zespołu zwiększonej predyspozycji do powstawania nowotworów.

Objawy torbieli najądrza

Dolegliwość ta jest najczęściej wykrywana podczas badania fizykalnego moszny. Mężczyzna jest w stanie wykryć torbiel samodzielnie, co potwierdza fakt, jak ważne jest systematyczne samobadanie. Podczas samobadania można wyczuć guza, czyli niewielkich rozmiarów zgrubienie, które wydaje się być oddzielone od jądra. W przypadku większych torbieli, chory może odczuwać dyskomfort, a nawet ból w okolicy najądrza. Jądro, na którym znajduje się torbiel może wydawać się cięższe i większe. Moszna staje się powiększona, spuchnięta, a także zaczerwieniona.

Rozpoznanie

Rozpoznania torbieli najądrza dokonuje najczęściej urolog. Podczas konsultacji przeprowadza wywiad lekarski z pacjentem, a także wykonuje badanie fizykalne moszny i jąder z wykorzystaniem latarki. Ponieważ torbiel jest wypełniona płynem i przepuszcza światło, lekarz podczas badania jest w stanie rozpoznać rodzaj schorzenia, wykluczając przy tym zmiany nowotworowe. Potwierdzeniem rodzaju zmiany w obrębie jąder i moszny jest badanie ultrasonograficzne. Aparat USG przedstawia torbiel nasienną jako pustą, bezcechową przestrzeń, która otoczona jest cienką, włosowatą ścianką. Może się zdarzyć, że wnętrze torbieli w badaniu ultrasonograficznym jest czarne, co jest efektem odbijania fal ultradźwiękowych przez plemniki znajdujące się w świetle zwyrodnienia. W sytuacji, kiedy badanie USG nie daje pełnego obrazu zmiany, lekarz może zaproponować wykonanie rezonansu magnetycznego.

Leczenie

Leczenie torbieli nasiennej zależy od wielkości guza, a o metodzie leczenia decyduje lekarz urolog. Zazwyczaj w przypadku niewielkich zmian (guzy do 1 cm), specjalista zaleca samą obserwację, ponieważ bardzo często małe torbiele ulegają wchłonieniu.

Kiedy jest guz jest duży, powoduje dyskomfort, dolegliwości bólowe i szybko się powiększa, najlepszą metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny.

Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym specjalistę chirurgii lub chirurga-urologa i trwa kilkadziesiąt minut. Podczas zabiegu lekarz wykonuje nacięcie w okolicy najądrza, po czym docierając do torbieli usuwa ją, na koniec zszywając nacięcie wchłanialnymi szwami. Po operacji pacjent pozostaje pod opieką specjalistów, a po kilku godzinach może wrócić do domu.

Usunięcie torbieli najądrza nie ma wpływu na płodność mężczyzny, ani na ilość wytwarzanego nasienia. Pozwala za to pozbyć się bólu i dyskomfortu, który towarzyszył mężczyźnie przed zabiegiem.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies