Torbiel Bakera- leczenie i operacja Gdańsk
Torbiel podkolanowa Bakera (z łac. cystis poplitea) to guzek wypełniony płynną treścią, umiejscowiony w dole podkolanowym. Może dotyczyć jednego kolana, jak i obu jednocześnie. Umiejscowienie cysty jest zazwyczaj stałe. Tworzą się one pomiędzy mięśniem półbłoniastym, a przyśrodkową głową mięśnia brzuchatego łydki. Pod względem histopatologicznym zmiany te dzieli się na torbiele włókniste, torbiele synowialne oraz torbiele zapalne. Cysta podkolanowa, która pomimo tego, że ma łagodny, nienowotworowy charakter, może zaburzać wiele czynności fizjologicznych, a także sprawiać dolegliwości bólowe. Dlatego zaraz po zauważeniu pierwszych objawów, warto udać się do specjalisty ortopedy, aby móc jak najszybciej rozpocząć stosowne leczenie.
Przyczyny torbieli Bakera
Jednoznaczna przyczyna powstawania torbieli Bakera jest trudna do określenia. Specjaliści jednak wymieniają czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się do powstania cysty podkolanowej. Wśród nich znajdują się choroby stawów (m.in. dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów, zwyrodnienia), stany zapalne stawu kolanowego, jak również przeciążenia i urazy stawu kolanowego. Schorzenie często dotyka osób aktywnie uprawiających sport, a także osób zmagających się z nadwagą (w skutek nadmiernego obciążenia stawów). Torbiel dołu podkolanowego najczęściej pojawia się u dzieci w wieku od 4 do 7 lat, a także wśród dorosłych powyżej 35 roku życia.
Objawy
Objawów wskazujących na torbiel Bakera jest dużo i są one zależne od rodzaju i rozwinięcia się cysty. Pacjent zmagający się z problemem może odczuwać ból i ciśnienie w okolicy stawu kolanowego, nasilający się przy bieganiu i długim chodzeniu, a także problem ze zginaniem nogi w stawie. Kolano może być zaczerwienione i obrzęknięte, a skóra ocieplona. W niektórych przypadkach wyczuwalny jest guzek pod kolanem, czyli niewielkie uwypuklenie pod skórą. U pacjentów z dużą torbielą może pojawić się gorączka, jak również objawy drętwienia łydek spowodowane uciskiem na nerwy i naczynia krwionośne.
Powikłania w przypadku nieleczonej cysty
W przypadku rozwiniętych, nieleczonych torbieli może dojść do ich pęknięcia i wydostania się płynnej substancji do otaczających tkanek (mięśni łydki). Efektem pęknięcia może być ból, obrzęk i zaczerwienienie skóry, jak również drętwienie łydek. Lekarze przyjmują, że na dwadzieścia torbieli podkolanowych, pękają dwie. Wśród osób, które zmagają się z powyższym schorzeniem może wystąpić także zakrzepica żył głębokich, która jest niebezpieczną chorobą.
Diagnoza
Rozpoznanie torbieli podkolanowej nie jest trudne do rozpoznania. Zazwyczaj to pacjent wyczuwa u siebie zgrubienie pod kolanem, a diagnozę może potwierdzić lekarz na podstawie rozmowy z pacjentem, objawów i badania fizykalnego. W razie wątpliwości ortopeda może zlecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych jak np. USG, tomografię komputerową, MRI oraz artrografię. W zaawansowanym stadium rozwoju cysty pomocne w rozpoznaniu schorzenia mogą być także badania laboratoryjne.
Leczenie torbieli dołu podkolanowego
Jeśli torbiel nie jest jeszcze rozwinięta, a objawy nie są zbyt dokuczliwe, lekarze proponują rozpoczęcie terapii od leczenia zachowawczego. Opiera się ono na ograniczeniu wysiłku fizycznego i odciążeniu stawu kolanowego. Leczenie wspomagają zabiegi z zakresu rehabilitacji, fizykoterapii, a także farmakoterapia i opaski uciskowe. W przypadku kiedy metody zachowawcze są niewystarczalne, ortopeda może zaproponować punkcję, czyli nakłucie cysty i odessanie zalegającego w niej płynu. Zabieg ten należy powtórzyć kilkukrotnie.
Jeśli wszystkie te metody są nieskuteczne lub kiedy torbiel podkolanowa sprawia dolegliwości bólowe, zakłócając naturalne funkcjonowanie pacjenta, najlepszym rozwiązaniem może być leczenie operacyjne metodą artroskopową.
Dowiedz się więcej o zabiegach artroskopowych stawu kolanowego w szpitalu 1DayClinic w Gdańsku
Zabieg polega na wprowadzeniu przez z niewielkie nacięcia artroskopu i narzędzi chirurgicznych, a następnie usunięciu cysty i zaszyciu torebki stawowej. Operacja trwa około 60 minut i przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.