:)

Ocena: 5.0/5.0

Usunięcie guza tkanek miękkich tłuszczak szpital 1dayclinic gdańsk trójmiasto gdynia sopot

Tłuszczak operacja i leczenie Gdańsk

Tłuszczak ( z łac.lipoma) jest niegroźnym nowotworem skóry, tkanki podskórnej a także narządów wewnętrznych. Zbudowany jest z adipocydów, czyli dojrzałych komórek tłuszczowych i otoczony jest torebką łącznotkankową, która sprawia, że jest wyczuwalny pod wpływem dotyku i utrzymuje swój owalny lub podłużny kształt. Guzki nie posiadające torebkowej otoczki mają skłonność przenikania do otaczających je tkanek, m.in. podskórnej tkanki tłuszczowej i gładkich włókien mięśniowych. Przybierają formę pojedynczych zmian, a rzadziej mnogich skupisk. Tłuszczaki dzieli się na kilka typów: lipoma (pojedyncze zmiany zbudowane tylko z komórek tkanki tłuszczowej), angiolipoma (oprócz komórek tłuszczowych pojawiają się liczne naczynia krwionośne), myolipoma (adipocydy wraz z włóknami tkanki mięśniowej gładkiej), myelolipoma (adipocydy wraz z tkanką szpikową), lipoblastoma (dotyczą głównie niemowląt i małych dzieci), zimowiak (dotyczy małych dzieci ), jak również tłuszczaki powstałe z komórek wrzecionowatych.

Przyczyny powstawania tłuszczaków

Do dziś konkretna przyczyna powstawania tłuszczaka nie została bliżej określona. Statystyki podają, że dolegliwość ta najczęściej dotyczy osób dorosłych pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, mimo to odnotowuje się przypadki pojawienia się guzów również u niemowląt, dzieci i osób przed 40 rokiem życia. Guzki pojawiają się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jedną z przyczyn powstawania tłuszczaków mogą być geny. Kiedy w najbliższej rodzinie miały miejsce przypadki tłuszczaka, jest duże prawdopodobieństwo pojawienia się ich w kolejnych pokoleniach. Wykazano również zależność pomiędzy genem HMG IC (gen reduktazy związany z otyłością), a rozwojem guzków tkanki tłuszczowej i nowotworami mezenchymalnymi, czyli guzami tkanek miękkich i guzami nabłonkowymi. Przypuszcza się także, że wpływ na tworzenie się tłuszczaków mogą mieć różnorodne urazy oraz rany. Zaobserwowano także, że większe prawdopodobieństwo wystąpienia tłuszczaków dotyczy osób zmagających się z chorobą Cowdena, zespołem Gardena, chorobą Madelunga oraz chorobą Dercuma.

Jakie są objawy guza tkanki tłuszczowej

Tłuszczak jest miękkim, wodnistym guzkiem o owalnym lub podłużnym kształcie, który nie sprawia dolegliwości bólowych. Wielkość guza jest zróżnicowana i może wahać się  od jednego nawet do kilkunastu centymetrów, a jego waga może osiągnąć kilka kilogramów. Cechą charakterystyczną  jest powolny i stopniowy ich rozrost. Tłuszczaki są bardzo łatwo wyczuwalne i przesuwalne względem podłoża oraz pokrywającej je skóry. Zazwyczaj są to pojedyncze zmiany, choć zdarzają się skupiska guzków, tzw. tłuszczaki mnogie. Pojawiają się najczęściej pod skórą, w okolicy szyi, tułowia, pleców, ramion oraz pośladków i ud. Rzadziej zmiany te dotyczą narządów wewnętrznych, przestrzeni za gałką oczną, pochewki ścięgnistej lub osłonek nerwowych. Pomimo, że niewielkie tłuszczaki nie są zbyt problematyczne, tak te duże i rozrośnięte wywołują dolegliwości bólowe i znaczny dyskomfort. Spowodowane jest to uciskiem, jaki wywiera tłuszczak na otaczające go tkanki. W sytuacji kiedy guz umiejscowiony jest głęboko pod skórą, bądź gdy zajął narządy wewnętrzne (m.in. nerki, wątrobę, przewód pokarmowy) i śródpiersie może dojść do powstania wielu problemów, np. związanych z zaburzeniami oddychania, nadciśnieniem, obrzękami, a nawet żółtaczką i zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Diagnostyka tłuszczaka

Kiedy zauważymy na skórze czy pod skórą nowo powstałe zmiany powinniśmy skonsultować je z lekarzem dermatologiem. Na wizytę możemy umówić się w Poradni dermatologicznej Centrum Medycznego Eter-Med w Gdańsku.

Tłuszczaki z reguły nie są trudne do rozpoznania, gdyż już typowe objawy sugerują z jaką zmianą się zmagamy. Typowym symptomem tłuszczaka jest wyczuwalny guzek, odkształcający się i zmieniający położenie pod wpływem nacisku. Aby odróżnić tłuszczaka od tłuszczakomięśniaka, bądź inne złośliwej zmiany powinno wykonać się badania dodatkowe. W określeniu zmian guzowatych zlokalizowanych w narządach wewnętrznych przeprowadza się tomografię komputerową, rezonans magnetyczny jak również badanie ultrasonograficzne tworu skórnego. Tłuszczaki zlokalizowane w przewodzie pokarmowym diagnozuje się podczas kolonoskopii, czyli badania endoskopowego umożliwiającego ocenę  jelita grubego.

Jeśli podejrzewamy złośliwość guza możemy umówić się na biopsję, podczas której lekarz pobierze wycinek zmiany, a następnie podda go badaniu histopatologicznemu.

Leczenie guza tkanek miękkich

Pomimo, iż zwykły, niewielkich rozmiarów tłuszczak nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta, to powoduje on znaczny dyskomfort związany z estetyką. W takiej sytuacji, a także przy dużych guzach i podejrzeniu ich złośliwienia najlepszą metodą leczenia jest wycięcie chirurgiczne zmian.

Zabieg taki przeprowadzi specjalista chirurgii ogólnej lub specjalista chirurgii onkologicznej w Szpitalu 1DayClinic w Gdańsku w ramach „chirurgii jednego dnia”.

Dowiedz się więcej o usunięciu guza tkanek miękkich z badaniem histopatologicznym w szpitalu 1DayClinic w Gdańsku

Zabieg polega na nacięciu skóry, usunięciu tłuszczaka wraz z otaczającą go torebką łącznotkankową, a następnie zszyciu nacięć. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (przy dużych i mnogich zmianach) i trwa około 30 minut. Po zabiegu pacjent poddany jest obserwacji personelu medycznego, a następnie po około  2 godzinach może wrócić do domu. Usunięty tłuszczak zostaje poddany badaniu histopatologicznemu w celu oceny charakteru guza.

 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies