:)

Ocena: 4.8/5.0

skręcenie stawu skokowego leczenie operacja szpital 1dayclinic gdańsk etermed

Skręcenie stawu kolanowego leczenie i operacja Gdańsk

Staw kolanowy jest jednym z najważniejszych stawów w organizmie człowieka. Łączy dwie największe kości: piszczelową i udową, a dodatkowo staw ten tworzy kość strzałkowa i rzepka.  Wszystko połączone jest układem ścięgien i więzadeł.  Skręcenie stawu kolanowego jest dość powszechnym urazem w obrębie kolana i najczęściej polega na uszkodzeniu aparatu więzadłowego stawu. Urazom mogą ulec więzadła krzyżowe przednie i tylne, więzadła poboczne przyśrodkowe, i poboczne strzałkowe, więzadło podkolanowe, torebka stawowa, jak również łąkotki, ścięgno mięśnia podkolanowego, ścięgno mięśnia dwugłowego czy pasmo biodrowo-piszczelowe.

Co jest przyczyną skręcenia stawu kolanowego

Najczęstsza przyczyną skręcenia stawu kolanowego są urazy oraz przeciążenia związane z aktywnością fizyczną. Do urazu może dojść podczas biegania, nieprawidłowej jazdy na nartach czy rolkach, w trakcie gry w piłkę nożną lub siatkówkę, a także podczas podnoszenia ciężarów. Skręcenie kolana może być też wynikiem zupełnych niespodziewanych urazów, do których dochodzi np. podczas wsiadania czy wysiadania z samochodu. Problem w kolanie mogą wywołać też wady rozwojowe stopy (np. płaskostopie), wady postawy ( jak np. skrzywienie kręgosłupa), a także przyspieszone zużycie stawu kolanowego, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów. Większe predyspozycje na uszkodzenie okolicy kolana mają osoby zmagające się z nadwagą, a także osoby chodzące w nieodpowiednim obuwiu (na wysokich obcasach z twardą podeszwą).

Jak rozpoznać uraz kolana

Pierwszym i najbardziej wyraźnym objawem skręcenia stawu kolanowego jest silny, nieustępujący ból kolana oraz szybko narastający obrzęk. Może też pojawić się krwiak bądź zasinienie. Jeśli do skręcenia stawu doszło w trakcie urazu możliwe jest pojawienie się charakterystycznego dźwięku: trzasku lub chrupnięcia. Chory może odczuwać tzw. uciekanie kolana, przeskakiwanie stawu i uczucie niestabilności. W niektórych przypadkach może dojść do wysięku płynu stawowego.

Rozpoznanie i diagnostyka schorzeń stawu kolanowego

Skręcenie stawu kolanowego nie może być lekceważone i pacjent powinien jak najszybciej udać się na konsultację do lekarza ortopedy. Na wizytę ze specjalistą Poradni Ortopedycznej  można się umówić w Centrum Medycznym Eter-Med w Gdańsku. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, który umożliwi mu zapoznanie się z przyczyną powstania dolegliwości, po czym wykona badanie fizykalne chorej kończyny ( oceni zakres ruchomości stawu, obecności płynu, lokalizację bólu, czy niestabilność stawu). Aby dokonać oceny uszkodzonych struktur może zlecić wykonanie badania USG stawu kolanowego, RTG stawów kolanowych, czy artroskopowe badanie stawu. Powyższe badania również znajdują się w ofercie CM Eter-Med, dzięki czemu pacjent nie musi szukać innych placówek, w których wykona badania.

Skręcenie stawu kolanowego – leczenie w Gdańsku

Jak wiele schorzeń z zakresu ortopedii, również leczenie stawu kolanowego rozpoczyna się od zastosowania terapii zachowawczej. Na samym początku leczenia pacjent powinien oszczędzać chorą kończynę i nie narażać jej na obciążenia. Ulgę w bólu mogą przynieść zimne okłady i zastosowanie unieruchomienia  kończyny za pomocą ortezy stabilizującej.

Lekarze mogą również zaproponować farmakoterapię która opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (również w formie maści i żeli).

Pomocne w leczeniu skręcenia staw kolanowego są także zabiegi z zakresu rehabilitacji i fizykoterapii. Warto jednak wcześniej udać się na konsultację do wykwalifikowanego rehabilitanta, który po zapoznaniu się z problem będzie mógł zaproponować odpowiednie ćwiczenia, a także do fizjoterapeuty, który ustali indywidualny plan terapii dla danego pacjenta). Ulgę w dolegliwościach bólowych oraz zmniejszenie obrzęku może dać krioterapia, czyli terapia ciekłym azotem. W przyspieszeniu gojenia się kolana pomogą zabiegi z wykorzystaniem pulsującego pola magnetycznego, ultradźwięków i laseroterapia. Osłabione mięśnie stawu kolanowego pomogą wzmocnić zabiegi z zakresu elektrostymulacji i prądy tens.

Jednymi z najnowocześniejszych metod leczenia schorzeń ortopedycznych, które dają bardzo dobre wyniki terapii są zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych i osocza bogatopłytkowego, na które można się umówić w Szpitalu 1DayClinic w Gdańsku. Komórki macierzyste podane bezpośrednio do stawu kolanowego wygładzają jego strukturę, poprawiają ruchomość, a przede wszystkim powodują regenerację stawu. Ze względu na zdolności komórek do samoregeneracji i namnażania się, zabiegi z ich wykorzystaniem przynoszą zdumiewające efekty. Również zabiegi, w których stosuje się czynniki wzrostu (osocze bogatopłytkowe) są coraz częściej polecane prze specjalistów ortopedii. Czynniki wzrostu mają właściwości pobudzające uszkodzone tkanki do regeneracji, jak również stymulują procesy gojenia się i naprawy tkanek.

Ciężkie skręcenia stawu kolanowego i uszkodzenia, w przypadku których leczenie zachowawcze nie przyniosło oczekiwanych rezultatów leczone są podczas zabiegu artroskopowego. Operacja polega na wykonaniu prze chirurga niewielkich nacięć skóry (0,5-1 cm), przez które urządzenie optyczne oraz mikronarzędzia chirurgiczne, a następnie dokonuje naprawy stawu. Zabieg trwa około 60 minut i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub  miejscowym. W pierwszych tygodniach po zabiegu pacjent powinien korzystać z kul ortopedycznych, a w celu szybszego powrotu do sprawności powinien rozpocząć zabiegi z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii.

 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies