Przepuklina brzuszna – operacja Gdańsk
Przepuklina brzuszna (z łac. hernia abdominalis) jest najczęściej występującym rodzajem przepukliny. Schorzenie to wynika z wadliwie funkcjonujących mięśni powłoki brzusznej (tkanki łącznej, więzadeł), których zadaniem jest przytrzymywanie w prawidłowym miejscu narządów umiejscowionych wewnątrz jamy brzusznej. Pod wpływem wzmożonego ciśnienia w brzuchu, może dojść do naporu i pęknięcia którejś z warstw, a tym samym przedostania się narządów wewnętrznych (np. jelita, pęcherz moczowy, śledziona, żołądek) poza anatomiczne granice jamy brzusznej, tworząc charakterystyczne uwypuklenie w miejscach o obniżonej oporności.
Wśród najczęściej występujących przepuklin brzusznych można wyróżnić:
– przepuklinę pępkową – uwypuklenie widoczne jest w pępku lub jego bliskiej okolicy,
– przepuklinę pachwinową – umiejscowiona jest w pachwinie,
– przepuklinę udową -umiejscowiona jest na udzie, poniżej więzadła pachwinowego i dotyczy głównie kobiet po porodzie,
– przepuklinę okołostomijną – pojawia się wokół stomii i często dotyczy pacjentów z kolostomią (tzw. sztucznym odbytem),
– przepuklinę pooperacyjną – powstaje w bliznach pooperacyjnych,
– przepuklinę kresy białej – zlokalizowana jest w nadbrzuszu, w pośrodkowej linii ciała.
Przepuklina brzuszna jest to schorzenie, które musi być leczone, gdyż nie zniknie samoistnie. Nieleczona może być zagrożeniem życia i doprowadzić do martwicy tkanek, którą powoduje uwięźnięcie przepukliny.
Przyczyny tworzenia się przepukliny brzusznej
Przepuklina może być wrodzona, ale też nabyta. Te pierwsza powstaje na skutek nieprawidłowego rozwoju ścian brzucha u płodu i objawia się najczęściej w okresie niemowlęcym.
Przepuklina nabyta może się pojawić w każdym wieku i często trudno jest ustalić jej konkretną przyczynę. Do czynników ryzyka można zaliczyć otyłość, palenie papierosów, złe nawyki żywieniowe, a także problemy z nietrzymaniem moczu i prostatę.
Na zachorowanie narażone są osoby, które wykonują ciężką pracę fizyczną, doprowadzającą do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Dotyczy to szczególnie osób, które dużo dźwigają i przeciążają mięśnie. Problem może też dotyczyć kobiet, które kilka razy rodziły dzieci, a tym samym wielokrotnie parły. Zmniejszenie wytrzymałości powłok brzusznych może nastąpić także w efekcie uporczywego kaszlu, czy przy zatwardzeniu.
Przepuklina brzuszna pooperacyjna zazwyczaj jest efektem osłabienia mięśni, które były wcześniej operowane niewłaściwą techniką, bądź doszło do infekcji pooperacyjnej. Przepuklina wtedy tworzy się w bliznach na brzuchu i najczęściej objawia się w ciągu 6 miesięcy od przeprowadzonej operacji.
Jakie są objawy przepukliny brzusznej
Początkowo przepuklina może nie dawać żadnych widocznych objawów. Jednak z biegiem czasu rozwija się i powiększa, powodując tym samym uczucie dyskomfortu. Miękkie uwypuklenie przypominające guzek z czasem staje się coraz twardsze i bardziej napięte i początkowo cofa się pod wpływem dotyku. Wypukłość powiększa się podczas kaszlu, krzyku, śmiechu, w sytuacjach kiedy podnosi się ciśnienie w jamie brzusznej.
Wraz z rozwojem przepukliny chory odczuwa dolegliwości bólowe m.in. w okolicy nadbrzusza, pępka, czy pachwiny. Bólom często towarzyszą wymioty, nudności, wzdęcia i zaparcia. Uwypuklenie już nie cofa się pod naciskiem, a okolica która jest otacza może być opuchnięta i zaczerwieniona.
Powyższe objawy przepukliny brzusznej dotyczą nie tylko dorosłych, ale też dzieci i niemowląt. Również one odczuwają silny ból w okolicy tworzącej się przepukliny, a ponieważ nie potrafią tego powiedzieć, sygnalizują problem innymi sposobami, jak np. głośnym płaczem, czy podkurczaniem nóżek. Mogą pojawić się również problemy z oddaniem stolca, wzdęcia oraz wymioty. Każde uwypuklenie, które zostanie zauważone w okolicy brzucha dziecka należy skonsultować ze specjalistą.
Leczenie przepukliny brzusznej w Gdańsku
Rozpoznania schorzenia najczęściej dokonuje lekarz ze specjalizacją chirurgiczną. Przeprowadza on wywiad z pacjentem, wykonuje badania fizykalne i ocenia uwypuklenie. Ostatecznym potwierdzeniem diagnozy jest wynik badania ultrasonograficznego.
Jedyną metodą leczenia przepukliny brzusznej jest operacja, która chroni pacjenta przed uwięźnięciem przepukliny, a co za tym idzie martwicą fragmentu jelita. Zabieg mogą przeprowadzić specjaliści z 1DayClinic w Gdańsku.
Dowiedz się więcej o operacji przepukliny powłok brzusznych w szpitalu w Gdańsku
Chirurdzy mogą przeprowadzić operację dwiema metodami. Jedną z nich jest zabieg z wykorzystaniem materiałów syntetycznych (np. siatek). Podczas operacji specjalista odprowadza przepuklinę do jamy brzusznej, a w miejsce ubytku wszywa syntetyczną siatkę, dzięki której trwale zamyka ubytek Metoda ta jest częściej stosowana ze względu na mniejsze dolegliwości bólowe oraz szybszy powrót pacjenta do zdrowia. Również powikłania pooperacyjne zdarzają się rzadziej, niż przy operacji drugą metodą -z wykorzystaniem tkanek własnych pacjenta.
Ta druga technika stosowana jest zwykle przy mniejszych przepuklinach, których średnica wrót wynosi nie więcej jak 5 cm. Podczas zabiegu lekarz odprowadza przepuklinę, a następnie zszywa brzegi ubytku.
Operacja sprawia, że pacjent z czasem przestaje odczuwać dolegliwości bólowe związane z przepukliną i poprawia się jego komfort życia.