Palec trzaskający leczenie i operacja Gdańsk
Zakleszczające zapalenie ścięgien (z łac. tendovaginitis stenosans), zwane też trzaskającym czy strzelającym palcem, jest jedną z chorób w obrębie dłoni, a dokładnie palców, która występuje w pochewkach ścięgnistych oraz w troczkach zginaczy. Wewnątrz pochewek ścięgnistych przebiegają ścięgna zginaczy palców u dłoni, produkujące specjalną maź, która odpowiada za swobodny ruch ścięgna w pochewce. Kiedy pojawia się stan zapalny dochodzi włóknistego pogrubienia pochewki, zaciśnięcia ścięgna, co sprawia, że ruch w palcach zostaje zablokowany. Choroba te częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, w szczególności pomiędzy 40 a 60 rokiem życia.
Przyczyny strzelającego palca
Przyczyną schorzenia może być wada wrodzona, ale też urazy mechaniczne, przeciążenia mięśni czy przepracowania dłoni. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby grające na instrumentach muzycznych, operatorzy maszyn, szwaczki i osoby powtarzające stałe czynności w obrębie ręki (częste zszywanie dokumentów, tkanie dywanów, krojenie), u których te same ścięgna i mięśnie są stale napięte. Trzaskający palec występuje także u cukrzyków i osób zmagających się z chorobą reumatyczną, amyloidozą oraz dną moczanową. Problem może dotyczyć także niemowląt, tu jednak zdarzają się przypadki samoistnego cofnięcia się objawów schorzenia. Zakleszczające zapalenie ścięgien może również dotyczyć kobiet ciężarnych, u których przyczyną zachorowania są najczęściej oddziaływania hormonów.
Objawy zapalenia pochewek ścięgnistych
Jednym z głównych objawów zakleszczającego zapalenia ścięgien jest pojawienie się wrażliwego na ucisk guzka u podstawy dłoni. Z czasem ścięgno staje się obrzęknięte, pogrubione i przybiera żółtawego lub zaczerwienione go zabarwienia. Palec zaczyna sztywnieć, pojawia się ból, blokada i charakterystyczny odgłos kliknięcia przypominający trzask. Choroba najczęściej dotyczy kciuka i palca serdecznego, chociaż problem może pojawić się również w obrębie pozostałych palców dłoni, a nawet stóp. Problem nie może być bagatelizowany, gdyż może dojść do powikłań, zaburzeń pracy dłoni. Mogą pojawić się problemy z chwytaniem przedmiotów, wypadanie przedmiotów z dłoni, niemożność wyprostowania czy zginania palców. W zaawansowanym etapie choroby może dojść do trwałego zablokowania palca.
Diagnoza
Podstawowe badanie lekarskie polega na zaciśnięciu pięści i ponownym jej otwarciu, powodując przeskakiwanie ścięgna, co pomaga postawić prawidłową diagnozę. Pełny obraz choroby można uzyskać podczas badania ultrasonograficznego oraz RTG.
Leczenie zachowawcze i leczenia operacyjne
Decyzję dotyczącą metody leczenia podejmuje najczęściej lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta. Leczenie zachowawcze przy zastosowaniu wewnętrznych i zewnętrznych (np.maści) środków farmakologicznych może być skuteczne tylko w początkowej fazie choroby, kiedy jeszcze nie ma objawów zatrzymania ruchu palców. W leczeniu zachowawczym stosuje się też zastrzyki niesterydowe czy iniekcje sterydowe bezpośrednio do pochewki ścięgna . W początkowej fazie choroby pomocna jest także fizykoterapia – zabiegi z wykorzystaniem ciepłolecznictwa, ultradźwięków, prądy tens. Warto wcześniej udać się na konsultację do specjalisty z zakresu rehabilitacji, bądź do fizjoterapeuty, którzy zaproponują właściwe metody leczenia. Kiedy schorzenie jest rozwinięte i sprawia duże dolegliwości bólowe, najskuteczniejszą metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny wykonywany prze lekarza ortopedę. Na operację warto umówić się w Gdańskim Szpitalu 1DayClinic.
Operacja polega na uwolnieniu ścięgna mięśni zginacza palców, poprzez przecięcie najbardziej zwłókniałych tkanek, umożliwiając jego swobodne poruszanie. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa kilkadziesiąt minut, a pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Okres gojenia się rany i rehabilitacja trwa około 4 tygodni.