Ostroga piętowa – możliwości leczenia w Gdańsku
Ostrogi piętowe (z łac. calcar calcanei) są to zmiany zwyrodnieniowe powstające na podeszwowej powierzchni stopy lub w tylnej części kości piętowej. To kilkumilimetrowe wyrośla kostne z którymi najczęściej zmagają się osoby starsze, sportowcy i osoby, których stopy z jakiegoś powodu uległy deformacji.
Przyczyny tworzenia się ostrogi piętowej
Przyczyną powstania wyrośli kostnych jest stan zapalny w miejscu, w którym kość łączy się z rozcięgnem piętowym. Do zapalenia może dojść w wyniku noszenia nieodpowiedniego, zbyt ciasnego obuwia, a także w wyniku przeciążenia, urazu czy źle leczonych kontuzji stopy. Większe predyspozycje na powstanie schorzenia mają osoby zmagające się z nadwagą, co jest spowodowane spłaszczaniem się podłużnego łuku stopy pod wpływem zbyt ciężkiego ciała. Ostroga piętowa częściej dotyczy też osób, które długotrwale wykonują pracę w pozycji stojącej, osób dźwigających ciężkie przedmioty, a także biegaczy, którzy biegają po twardych nawierzchniach obniżających amortyzację. Również chodzenie na piętach i płaskostopie przyczyniają się do powstawania wyrośli kostnych.
Objawy i rozpoznanie narośli piętowej
Ostrogi piętowe mogą tworzyć się na stopie i być niezauważalne nawet miesiącami, wtedy chorobę można rozpoznać tylko w trakcie badania obrazowego. Wraz z rozwojem ostrogi, w miejscu gdzie chrząstka łączy się z kością pojawiają się wyrośla kostne, które wraz z rozrostem powodują silne dolegliwości bólowe (spowodowane uciskiem na sploty nerwowe). Ból dotyczy nie tylko w okolicy pięty, ale także kolana, biodra oraz kręgosłupa i pojawia się zarówno w trakcie chodzenia, jak odpoczynku.
W celu diagnostyki, a następnie leczenia ostrogi piętowej należy udać się do lekarza ortopedy. Na konsultację ortopedyczną można się umówić w Poradni Ortopedycznej Centrum Medycznego Eter-Med w Gdańsku, a także w Poradni Leczenia Stopy, również należącej do grupy Eter-Med. Podczas konsultacji ortopeda przeprowadzi wywiad z pacjentem, a także wykona badanie fizykalne stopy, podczas którego będzie mógł zdiagnozować schorzenie. Obecność ostrogi piętowej potwierdza się podczas badań obrazowych takich jak USG ostrogi piętowej , RTG , TK czy MR. Po uzyskaniu pełnego obrazu choroby i postawieniu trafnej diagnozy lekarz może zaproponować odpowiednią metodę leczenia narośli piętowej.
Leczenie zachowawcze
Rozpoczęcie terapii powinno się rozpocząć od zakupu odpowiedniego, wygodnego obuwia. Buty powinny być płaskie (bez obcasa), z elastyczną i dobrze amortyzującą wstrząsy podeszwą. Również pomocne mogą być wkładki ortopedyczne i podpiętki żelowe.
Leczenie wyrośli kostnych powstałych na pięcie opiera się przede wszystkich na metodach zachowawczych, które mają na celu zahamowanie stanu zapalnego oraz uwolnienie pacjenta od bólu. Terapia może polegać na leczeniu farmakologicznym, rehabilitacji, fizjoterapii, jak również nowoczesnych zabiegach z zakresu medycyny regeneracyjnej.
Farmakoterapia polega na stosowaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które pacjent przyjmuje w formie doustnej oraz miejscowej (żele, kremy, maści). Pomocne mogą być także iniekcje kwasu hialuronowego i preparaty homeopatyczne.
W leczeniu ostrogi piętowej pozytywne efekty przynoszą zabiegi z zakresu fizjoterapii. Przed rozpoczęciem terapii należy udać się na konsultację do specjalisty, który zaproponuje odpowiednie dla danego pacjenta zabiegi. Przy wyroślach kostnych pomocne są sa zabiegi wykorzystujące ultradźwięki, jonoforeza, laseroterapia oraz zastosowanie pulsującego pola magnetycznego.
Istotne znaczenie w leczeniu ostrogi piętowej ma też rehabilitacja, czyli terapia ruchem. Podczas konsultacji lekarskiej, rehabilitant zapozna się z dolegliwościami i stopniem zaawansowania choroby, a następnie może zaproponować kilkutygodniowy plan leczenia pacjenta. Ćwiczenia z zakresu rehabilitacji poprawiają ukrwienie oraz odżywienie okolicy rozcięgna podeszwowego, co znacznie przyspiesza leczenie stanu zapalnego.
W początkowym stadium rozwoju ostrogi piętowej można skorzystać z kinezjotapingu. To tzw. plastrowanie dynamiczne, czyli metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu fragmentów ciała specjalnymi plastrami, które napinają skórę, poprawiają krążenie krwi i usprawniają proces gojenia się tkanek.
Centrum Medyczne Eter-Med oferuje pacjentom z ostrogą piętową również specjalny pakiet terapeutyczny, w skład którego wchodzą zabiegi z zakresu fizykoterapii, kinezjotaping, ćwiczenia indywidualne na rozciągnięcie rozcięgna podeszwowego stopy, jak również edukacja pacjenta jak ćwiczyć w domu i pomoc w doborze zaopatrzenia medycznego.
Jedną z najnowocześniejszych metod przyspieszających regenerację schorzenia jest terapia czynnikami wzrostu, czyli skoncentrowanym osoczem bogatopłytkowym. Zabieg mogą przeprowadzić specjaliści Szpitala 1DayClinic w Gdańsku, który należy do Centrum Medycznego Eter-Med. Osocze bogatopłytkowe pobierane z krwi pacjenta i poddane odwirowaniu wstrzykuje się w okolice przyczepu rozcięgna podeszwowego. Podane czynniki wzrostu mobilizują do regeneracji uszkodzone tkanki, likwidują stan zapalny rozcięgna podeszwowego i eliminują dolegliwości bólowe.