Niestabilność stawu ramiennego operacja i leczenie Gdańsk
Staw łopatkowo-ramienny, nazywany potocznie stawem barkowym jest stawem kulistym, cechującym się największą ruchomością w całym organizmie człowieka. Do jego głównych stabilizatorów należą mięśnie, obrąbek stawowy, torebka stawowa i więzadła.
Niestabilność stawu ramiennego polega na niemożności utrzymania kości ramiennej w odpowiednim położeniu w panewce łopatki poprzez wypadanie bądź wysunięcie. Potocznie niestabilność barku nazywana jest „podwichaniem” lub „zwichaniem”.
U młodych osób do schorzenia najczęściej dochodzi w wyniku doznanego urazu, natomiast w przypadku osób starszych choroba ma związek ze zmianami zwyrodnieniowymi stawu ramiennego.
Przyczyny niestabilności stawu ramiennego
Jedną z najczęstszych przyczyn niestabilności stawu barkowego jest zwichnięcie stawu i związane z tym urazem powikłania. Do zwichnięcia może dojść w trakcie urazu, upadku na wyprostowaną rękę oraz podczas wykonywania czynności podczas których unosi się ręce ponad głowę. Powikłania mogą być wynikiem niewłaściwego unieruchomienia, błędnej rehabilitacji, zbyt wcześnie podjętej aktywności fizycznej i nieodpowiedniej repozycji stawu. Niestabilność barku może być także wynikiem wiotkości torebki stawowej, nadmiernej ruchomości stawu, nieprawidłowego rozwoju struktury powierzchni stawowej, jak również może powstać w efekcie chorób tkanki łącznej, uszkodzeń więzadła czy uszkodzeń Bankarta. Większe ryzyko zachorowania dotyczy sportowców (w szczególności pływaków i osób wykonujących rzuty), a także osób w których rodzinie pojawiał się problem niestabilności stawu ramiennego.
Objawy niestabilności barku
Wśród objawów świadczących o niestabilności stawu barkowego można wyróżnić: silny, przeszywający ból, który pojawia w trakcie wykonywania charakterystycznych czynności (zlokalizowany z przodu barku), odczucie niestabilności stawu i związaną z tym obawę przed wypadnięciem barku, a także ograniczenie funkcji i osłabienie całej kończyny górnej. Pacjenci zmagający się tym schorzeniem często skarżą się na przeskakiwanie barku i klikanie stawu. Objawy, które można zauważyć to zniekształcenie okolicy stawu barkowego oraz przymusowe ustawienie kończyny bez możliwości wykonania ruchu. Widoczne jest wybrzuszenie w przedniej części barku, zaraz pod obojczykiem, a tym samym wklęśnięcie w tylnej części łopatki. Może pojawić się opuchlizna, krwiak, bądź zasinienie.
Rozpoznanie choroby
Każde uszkodzenie stawu barkowego wymaga konsultacji lekarskiej. Na wizytę ze specjalistą z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu można się umówić w Poradni Ortopedycznej Centrum Medycznego Eter-Med w Gdańsku.
Podczas wizyty lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz dokładnie bada chory staw. Aby prawidłowo rozpoznać przyczynę i rozległość urazu wykonuje się badania diagnostyczne takie jak: RTG stawu ramiennego, USG barku, a także artroskopię diagnotyczną
Leczenie zachowawcze niestabilnego barku
Leczenie niestabilnego barku jest uzależnione od wielu czynników. W początkowym stadium choroby najczęściej proponowane są metody zachowawcze opierające się na farmakoterapii (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, maści, żele), rehabilitacji oraz fizjoterapii.
Często lekarze zalecają unieruchomienie barku na okres 2-4 tygodni przy zastosowaniu opatrunku typu Desaulta (tzw. opatrunek kłosowy barku). Bardzo dobre efekty leczenia przynoszą zabiegi z zakresu fizjoterapii, m.in. elektrostymulacja, czyli stymulacja mięśni prądem, w efekcie której mięśnie kurczą się oraz napinają, zapobiegając tym samym ich zanikowi w trakcie unieruchomienia). Warto zastosować też zabiegi takie jak krioterapia i jonoforeza, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Magnetoterapia opierająca się na leczeniu polem magnetycznym o niskiej częstotliwości przyspiesza gojenie się tkanek, a zabiegi z zastosowaniem lampy Sollux poprawiają ukrwienie i odżywianie tkanek.
Przed przystąpienie do zabiegów fizjoterapeutycznych należy porozmawiać się ze specjalistą, który ustali indywidualny plan terapii dla każdego pacjenta. Konsultacja fizjoterapeutyczna znajduje się w ofercie Centrum Medycznego Eter-Med w Gdańsku.
Jednym z etapów leczenia zachowawczego jest także rehabilitacja, która opiera się m.in. na ćwiczeniach mięśni stabilizujących głowę kości ramiennej w panewce stawu, ćwiczeniach izometrycznych, ćwiczeniach zwiększających siłę i poprawiających dynamikę ruchów kończyny. Rodzaj ćwiczeń i stopień ich intensywności powinien dobrać specjalista rehabilitacji, który konsultuje pacjentów również w Centrum Medycznym Eter-Med.
Leczenie operacyjne niestabilności stawu łopatkowo-ramiennego
W zaawansowanym stadium rozwoju choroby, a także w sytuacji, kiedy leczenie zachowawcze nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, najodpowiedniejszą metodą leczenia jest operacja.
Dowiedz się więcej o artroskopii barku w szpitalu 1DayClinic w Gdańsku
Operacja niestabilności stawu barkowego znajduje się w ofercie Szpitala 1DayClinic w Gdańsku i przeprowadzana jest metodą artroskopową ATS. Zabieg wykonywany jest przez specjalistę ortopedii i traumatologii narządu ruchu, który dokonuje niewielkich nacięć tkanek, przez które wprowadza narzędzia chirurgiczne i kamerę umożliwiającą zobrazowanie wszystkich elementów stawu. Podczas zabiegu przeprowadza się rekonstrukcję tkanek miękkich, bądź stabilizację kostną barku umożliwiającą odtworzenie ubytku panewki.
Każdy zabieg powinien zostać poprzedzony konsultacją lekarską, podczas której specjalista wyjaśni przebieg zabiegu, a także udzieli wskazówek dotyczących przygotowania do operacji i czasu pooperacyjnego.