Naczynioruchowy nieżyt nosa (NNN) – leczenie i operacja Gdańsk
Czym jest naczyniowy nieżyt nosa?
Naczynioruchowy nieżyt nosa (NNN), zwany także idiopatycznym nieżytem nosa, jest efektem patologicznej nadreaktywności błony śluzowej na różnego rodzaju bodźce. Schorzenie to jest problemem bardzo dużej ilości osób. Mimo, iż dotyczy głównie osób po 20 roku życia, wśród pacjentów pojawiają się także dzieci. NNN charakteryzuje się zatkanym, jak również cieknącym nosem, czego przyczyną nie jest ani infekcja, ani alergia.
Co powoduje naczyniowy nieżyt nosa?
Mimo, iż jego przyczyna nie jest do końca znana, to lekarze są w stanie określić niektóre wyzwalacze choroby, są to np. zanieczyszczone powietrze, pikantne potrawy, drażniące zapachy, jak również stres, nadmierne emocje, czy ekspozycja na zimne powietrze. Lekarze uznają, że choroba może dotyczyć także kobiet w okresie dorastania i kobiet w ciąży, u których gospodarka hormonalna jest bardzo zróżnicowana. Jednym z czynników predysponujących do idiopatycznego nieżytu nosa może być także nieprawidłowość w jego budowie, w tym np. krzywa przegroda, czy wypełniona powietrzem małżowina nosowa środkowa.
Objawy NNN
Pacjenci, którym dokucza naczynioruchowy nieżyt nosa zmagają się z katarem, trudnościami w oddychaniu, podrażnieniem i przekrwieniem nosa. Objawom towarzyszy także złe samopoczucie, dyskomfort fizyczny i psychiczny, zaburzenia snu i bóle głowy. Symptomy te są powtarzalne i długo się utrzymują, w przeciwieństwie do dolegliwości wywołanych przez alergię, czy przeziębienie.
Diagnoza
Osoby, u których pojawiają się powyższe objawy powinny udać się na konsultację do specjalisty otolaryngologa lub laryngologa. Rozpoznanie NNN ustala się na podstawie wykluczenia innych chorób (infekcji, chorób układowych, czy zmian strukturalnych), wywiadu lekarskiego, jak również rynoskopii, czyli badania jamy nosa przy użyciu wziernika. W razie konieczności pacjent może zostać skierowany na dodatkowe badania diagnostyczne jak np. badania laboratoryjne, testy alergiczne, testy obkurczania błon śluzowych czy badania endoskopowe i RTG.
Jak leczyć idiopatyczny nieżyt nosa?
Leczenie idiopatycznego nieżytu nosa obejmuje przede wszystkim metody zachowawcze. Chorzy powinni unikać czynników i sytuacji, które wywołały chorobę, co wiąże się również z diametralną zmianą stylu życia. Leczenie obejmuje także farmakoterapię, podczas której pacjenci przyjmują doustne preparaty posiadające w swoim składzie pseudoefedrynę i leki antyhistaminowe, jak również krople i aerozole do nosa, redukujące obrzęk błony śluzowej. Wspomagająco stosowane są inhalacje solą morską, terapię roztworami azotanu srebra , czy zamrażanie chorych tkanek w niskiej temperaturze (tzw. kriochirurgia).
Kiedy leczenie objawowe i farmakologiczne nie przynosi efektów, lekarz może zaproponować septoplastykę, czyli operację przegrody nosa. Podczas zabiegu specjalista usuwa wszystkie wypukłości i skrzywienia, ustawiając przegrodę nosową w linii prostej. W trakcie zabiegu lekarz może także zmniejszyć objętości małżowin nosowych. Operacja poprawia drożność nosa, a co za tym idzie komfort życia pacjenta.