:)

Ocena: 5.0/5.0

usunięte migdałka gardłowego podcięcie migdałka podniebiennego 1dayclinic szpital gdańsk gdynia sopot

Bezdech senny – operacja i leczenie w Gdańsku

Bezdech senny jest bardzo poważnym schorzeniem, na które cierpi około 5% populacji. Wśród chorych najczęściej są mężczyźni w średnim wieku, choć chorujące kobiety nie są wyjątkiem. Niestety wiele osób, których dotyka ta dolegliwość nie ma świadomości o jej istnieniu. Do specjalisty często trafiają chorzy na prośbę współmałżonka, czy inne bliskiej osoby, która jest zaniepokojona zaobserwowanymi dolegliwościami. Choroba polega na kilkukrotnym występowaniu w trakcie snu tzw. bezdechów, bądź hipowentylacji.

Najczęstszym rodzajem bezdechu jest bezdech obturacyjny (OBPS). U wielu osób zmagających się z problemem, podczas snu dochodzi do zapadnięcia się języka i gardła, przez co przepływ powietrza przez drogi oddechowe zostaje utrudniony. Prowadzi do spadku ilości tlenu, a chory zaczyna się dusić i wybudza się gwałtownie. Istnieje również tzw. centralny bezdech senny (CSA), do którego dochodzi w wyniku zaburzeń funkcjonowania ośrodka oddechowego w mózgu. Choroba może mieć również podłoże mieszane, które jest wynikiem zaburzeń centralnego układu nerwowego i jednocześnie wynikiem zwiotczałych mięśni podniebienia miękkiego i języczka.

Nieleczony bezdech senny  zwiększa ryzyko powstania wielu chorób jak np. cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca oraz udaru mózgu.

Przyczyny bezdechu sennego

Przyczyną występowania bezdechu sennego może być zapadanie się górnych dróg oddechowych w wyniku czego utrudniona jest wymiana tlenu w płucach.

Podłożem choroby mogą także nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych, jak np. skrzywiona przegroda nosa, zbyt wiotkie mięśnie podniebienia, jak również polipy w nosie i krtani. Z chorobą zmagają się również osoby z tzw. krótką szyją, wrodzonymi wąskimi drogami oddechowymi, przerośniętymi małżowinami nosowymi, a także z cofnięta żuchwą.

Wśród chorych częściej są osoby otyłe, u których nadmierna tkanka tłuszczowa (zgromadzona w okolicy szyi)  doprowadza do zwężenia dróg oddechowych oraz szybszego ich zamykania się podczas snu. Wśród czynników predysponujących do powstania schorzenia  zalicza się też nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, czy objadanie się przed snem.

Objawy

Objawy bezdechu sennego różnią się od siebie pod względem tych występujących w nocy oraz w dzień.

Objawy  pojawiające się w nocy najczęściej niepokoją najbliższych chorego, którzy je zauważają, natomiast sam pacjent może nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Najczęściej występującym i widocznym objawem jest głośne chrapanie, które może znacznie dokuczać rodzinie pacjenta. Uporczywe chrapanie czasami przerywane jest bezdechami, mogącymi trwać od kilku do nawet kilkunastu sekund. Chrapanie i bezdechy nasilają się w pozycji spania na plecach, po spożyciu alkoholu i leków nasennych.  Osoby zmagające się z powyższym schorzeniem skarżą się na wzmożone pocenie się ciała w nocy, częste oddawanie moczu oraz niespokojny sen i nagłe wybudzanie się z niego. W zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się duszności, uczucie dławienia, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, przyspieszony oddech i tętno. To wszystko może doprowadzić do pojawienia się niepokoju  i lęków przed zaśnięciem u chorego.

Niepokojące są również objawy, które pojawiają się w ciągu dnia. Ponieważ pacjenci nie wypoczywają w nocy, sen nie dodaje im sił i nie regeneruje organizmu, chorzy najczęściej zgłaszają nadmierną senność, ciągłe uczucie znużenia i niewyspania, a także łatwość zasypiania w sytuacjach nużących np. podczas prowadzenia pojazdu, czytania książki czy oglądania telewizji. Chorzy po przebudzeniu odczuwają suchość w jamie ustnej i mają problemy z porannym rozruchem. Dokuczają im silne bóle głowy, mają problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci, a nawet zaburzenia osobowości. Mężczyźni skarżą się również na problemy z potencją i upośledzone libido.

Rozpoznanie

W celu prawidłowego rozpoznania choroby należy przeprowadzić całonocne badanie snu, czyli polisomnografię. Podczas badania pacjent podłączony jest do aparatury, która ocenia zawartość tlenu we krwi, tętno, przepływ powietrza przez nos oraz usta, ruchy kończyn, jak również chrapanie. Polisomnografia pozwala zdiagnozować chorobę oraz określić stopień jej zaawansowania. Dodatkowo lekarz może zaproponować wykonanie tzw. skali senności Epworth oraz laboratoryjnych badań snu.

Leczenie

Bezdech senny wymaga leczenia, a jego metody uzależnione sś od pojawiających się objawów oraz stopnia zaawansowania choroby. Przede wszystkim, aby leczenie było efektywne należy usunąć bądź zminimalizować jego przyczyny np. zrezygnować z palenia papierosów, spożywania alkoholu i zmniejszyć masę ciała. W sytuacjach kiedy przyczyna bezdechów ma związek z nieprawidłowościami anatomicznymi górnych dróg oddechowych, najskuteczniejszą metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny, który mogą wykonać specjaliści Gdańskiego Szpitala 1Day Clinic.

Przeprowadza się wtedy zabieg zwany adenotomią, polegający na usunięciu migdałka gardłowego oraz tonsillotomię, czyli podcięcie migdałków podniebiennych.  Lekarz może zalecić również adenotonsillotomię, polegającą na jednoczesnym usunięciu lub ścięciu trzeciego migdałka oraz nacięciu migdałków podniebiennych.

Przed każdą operacją należy udać się na konsultację kwalifikującą do zabiegu do specjalisty, który nie tylko zaproponuje odpowiednią metodę leczenia choroby, omówi przebieg zabiegu, ale również udzieli zaleceń po zabiegowych. Konsultacja może zostać przeprowadzona przez otolaryngologa lub chirurga w szpitalu 1DayClinic w Gdańsku.

 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies