:)

Ocena: 4.8/5.0

zespół kanału cieśni nadgarstka operacja szpital 1dayclinic gdańsk gdynia sopot trójmiasto

Zespół kanału cieśni nadgarstka- operacja w Gdańsku, choroba nie tylko księgowych

Zespół cieśni nadgarstka (z łac. syndroma isthmi canalis carpi) jest stanem chorobowym powstałym w efekcie długotrwałego, bądź często powtarzającego się ucisku nerwu pośrodkowego, biegnącego

Jak powstaje zespół cieśni nadgarstka

Pomimo, że przyczyna powstania choroby nie została jednoznacznie określona, specjaliści zgadzają się co do czynników predysponujących do zachorowania. Zespół cieśni nadgarstka uważany jest za chorobę zawodową, która często dotyka osób pracujących przy komputerze (księgowych, sekretarek, informatyków), muzyków (klawiszowców, gitarzystów), a także kierowców, czy operatorów taśm produkcyjnych. Dotyczy osób, które stale wykonują powtarzające się czynności używając dłoni m.in. szwaczki, budowlańcy przekładający cegły czy tzw. taczkarze.

Zespół cieśni nadgarstka może powstać w wyniku niewyleczonego złamania kości oraz jako powikłanie po zwichnięciu nadgarstka. Pojawia się tez u osób zmagających się z cukrzyca, alkoholizmem i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Pojawia się też u kobiet w trakcie menopauzy i u osób z zatrzymaną wodą w organizmie.

Objawy schorzenia

W początkowym stadium choroby objawy są znikome, sporadycznie zauważalne. Wraz z rozwojem schorzenia, pacjent może odczuwać coraz więcej dolegliwości. Na samym początku pojawia się ból dłoni, wzmożony w nocy, a także uczucie cierpnięcia nadgarstka. Dolegliwości te są na tyle silne, że uniemożliwiają choremu odpoczynek. Rozwijająca się choroba doprowadza do silnych dolegliwości bólowych również w dzień, częstego drętwienia i wysztywnienia palców. Mogą pojawić się zaniki czucia, trudności z zaciśnięciem dłoni w pięść oraz ograniczenia czucia w opuszkach palców. Chory ma problemy z wykonaniem precyzyjnych ruchów dłoni i coraz częściej upuszcza różne przedmioty.

Rozpoznania choroby dokonuje specjalista ortopedii na podstawie rozmowy z pacjentem oraz podczas badania fizykalnego. Specjalista może potwierdzić diagnozę przeprowadzając u chorego proste testy jak np. test Phalena i test Tinela, a także badania diagnostyczne – elektromiografię (EMG) i USG.

Metody leczenia choroby

Kiedy choroba nie zdąży się rozwinąć i pacjent uda się do specjalisty odpowiednio wcześnie, skuteczne może się okazać leczenie zachowawcze. Zaleca się wtedy ograniczenie ruchów dłoni, unieruchomienie ręki w ortezie, a także stosowanie środków farmakologicznych w postaci  przeciwbólowych i przeciwzapalnych leków niesteroidowych. W celu szybszego powrotu do zdrowia zaleca się również zabiegi z zakresu rehabilitacji oraz fizjoterapii. W sklepie internetowym Eter-med pacjent może wykupić specjalną terapię przeznaczoną dla osób z zespołem cieśni nadgarstka zawierającą m.in. różnorodne masaże, ćwiczenia rozciągające i usprawniające, czy neuromobilizację.

W zespole cieśni nadgarstka pomocne są także zabiegi z zastosowaniem ultradźwięków (https://sklep.etermed.pl/produkt/ultradzwieki/) , jonoforezy, czyli elektrolecznictwa, a także zabiegi prądami TENS.

Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów, a także w sytuacji, gdy pacjent trafia do ortopedy zbyt późno, jedyną skuteczną metodą leczenia zespołu cieśni nadgarstka jest zabieg operacyjny, który można wykonać w 1DayClinic w Gdańsku.

Dowiedz się więcej o uwolnieniu nerwów obwodowych ręki w szpitalu 1DayClinic w Gdańsku

Zabieg mający na celu zwiększenie przestrzeni w kanale nadgarstka wykonywany jest planowo, najczęściej w znieczuleniu miejscowym i trwa około kilkudziesięciu minut. Podczas operacji specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu wykonuje nacięcia troczka zginaczy, dzięki czemu jego brzegi ulegają rozsunięciu, a poszerzając kanał doprowadzają do odbarczenia nerwu pośrodkowego. Dzięki operacji pacjent będzie mógł powrócić do sprawności i pozbyć się dolegliwości bólowych.

Przez kilka tygodni po zabiegu kończyna powinna być unieruchomiona, a następnie pacjent powinien udać się na zabiegi rehabilitacyjne. Kinezyterapia, fizykoterapia  oraz neuromobilizacja pozwolą na szybszy powrót do codziennej aktywności.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies