Operacja zmniejszająca masę piersi w Gdańsku w przypadku gigantomastii
Gigantomastia, zwana również przerostem sutków jest problemem, który wbrew pozorom dotyczy dużej liczby kobiet. Objawia się rozrostem tkanki tłuszczowej oraz gruczołowej piersi do rozmiarów, które utrudniają kobietom codzienne funkcjonowanie. Zbyt duże piersi ze względu na swój rozmiar i ciężar dostarczają kobietom nie tylko wielu problemów natury estetycznej, ale także doprowadzają do kłopotów zdrowotnych. O gigantomastii mówi się kiedy waga każdej piersi przekracza 2 kg, a także kiedy duży biust jest przyczyną wad postawy czy powoduje zaburzenia statyki kręgosłupa.
Jest to problem, który dotyczy zarówno młodych, jak i dojrzałych kobiet. Utrudnia dobór odpowiedniej garderoby, uniemożliwia uprawianie sportu i stanowi znaczny defekt kosmetyczny, obniżając tym samym samoocenę wielu Pań. Problem przerośniętych piersi nie jest również obojętny na stan zdrowia kobiet, czego efektem są bóle kręgosłupa, wady postawy, a czasem nawet depresja.
Leczenie gigantomastii w Gdańsku
Kobiety coraz częściej decydują się na zabieg operacyjny, który umożliwia redukcję masy piersi.
Taki zabieg mogą wykonać specjaliści Szpitala 1DayClinic, który jest częścią Centrum Medycznego Eter-Med w Gdańsku. Podczas operacji lekarze nie tylko zmniejszają masę piersi, ale również modelują nowy biust.
Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i zazwyczaj trwa około 2,3 godzin. Zabieg umożliwia zmniejszenie biustu nawet o cztery rozmiary.
Przed operacją zmniejszania piersi należy warto udać się na konsultację kwalifikująca pacjenta do zabiegu, podczas której lekarze udzieli pacjentce niezbędnych informacji dotyczących przygotowania do zabiegu, jak i okresu rekonwalescencji.
Operacja zmniejszenia piersi wykonana może być w każdym wieku, zalecane jest jednak osiągnięcie dojrzałości przez pacjentkę, zanim dojdzie do ewentualnego zabiegu (związane to jest z faktem, iż procedurę lepiej przeprowadzać dopiero wtedy, gdy gruczoły ulegną już całkowitemu rozwojowi).
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu zmniejszenia piersi
– widoczna asymetria piersi
– ból kręgosłupa spowodowany ciężarem piersi
– zmiana proporcji ciała kobiety w obszarze piersi w stosunku do całego ciała
– garbienie się
– skrzywienie kręgosłupa
Przygotowanie do zabiegu zmniejszenia piersi
Panie, które zmagają się z problemem zbyt dużych piersi i chciałyby poddać się operacji, powinny udać się na konsultację do chirurga plastycznego, który nie tylko zapozna się z problemem, ale także udzieli informacji dotyczących sposobów leczenia. Podczas wizyty lekarz może skierować pacjentkę na badania, które są konieczne do wykonania przed zabiegiem redukcji piersi, np. morfologia krwi z automatycznym rozmazem, oznaczenie grupy krwi, badanie moczu, mocznik, jonogram, OB czy badanie kreatyniny. Istotne znaczenie może też mieć badanie EKG, RTG klatki piersiowej, oraz USG piersi.
W sklepie Eter-Med można też zakupić pakiety badań, które są specjalnie przygotowane dla pacjentów, przygotowujących się do operacji chirurgicznej.
Pacjentki, które zdecydowały się na operacyjną redukcję piersi cieszą się nie tylko lepszym samopoczuciem i poprawą komfortu życia, ale również wyeliminowaniem bądź zminimalizowaniem dolegliwości bólowych kręgosłupa.
Zabieg zmniejszenia biustu odbywa się w znieczuleniu ogólnym i wynosi zazwyczaj od dwóch do czterech godzin. Jest to kwestia dość indywidualna, zależy ona bowiem od szeregu czynników. Przede wszystkim związana jest z konkretną metodą, którą chirurg zastosuje w celu redukcji gruczołów piersiowych. Nie bez znaczenia jest także wielkość biustu i rozmiar docelowy, jaki pacjentka chce osiągnąć.
Uzyskiwany efekt zabiegu pomniejszenia piersi uzależniony jest w głównej mierze od umiejętności wykonującego zabieg chirurga plastyka, jednakże również i same pacjentki mają wpływ na to, jak będą wyglądały ich piersi po operacji. Aby uzyskać jak najlepszy rezultat, należy ściśle przestrzegać uzyskanych po redukcji rozmiaru piersi zaleceń.
Jako jeden z istotniejszych elementów postępowania po operacji redukcji biustu należy wymienić dbałość o pozabiegowe rany. Pacjentka opuszcza szpital z opatrunkiem na piersiach, należy go zmieniać zgodnie z lekarskim instrukcjami – niektórzy lekarze zalecają jego zmiany co dwa dni, inni częściej lub rzadziej.
Pacjentce po zmniejszeniu piersi może zostać zalecone przyjmowanie pewnych antybiotyków. Operowana może zostać również poinstruowana co do tego, jakie leki przeciwbólowe może ona zażywać w razie wystąpienia u niej silnych dolegliwości bólowych.
Zazwyczaj przez okres dwóch – sześciu tygodni istnieje konieczność noszenia specjalnego stanika, którego stosowanie ma na celu odpowiednie uformowanie zoperowanych gruczołów piersiowych. Pacjentki otrzymują też zalecenia co do przyjmowanej podczas snu pozycji – przez pierwszych kilkanaście dni po operacji zmniejszenia piersi należy spać na plecach, ponieważ spanie na brzuchu mogłoby niekorzystnie wpłynąć na uzyskiwane efekty operacji.
Wśród zaleceń po operacji zmniejszenia piersi wymienia się również te dotyczące aktywności fizycznej. Całkowita bezczynność zdecydowanie nie jest zalecana – pozostawanie przez dłuższy czas w bezruchu groziłoby bowiem wystąpieniem powikłań zakrzepowych. Z drugiej jednak strony, nadmierny wysiłek fizyczny (szczególnie w ciągu pierwszych 2-4 tygodni po zabiegu) również nie jest wskazany.
Jeszcze przed opuszczeniem kliniki pacjentka otrzymuje zalecenia co do terminu zgłoszenia się na wizytę kontrolną. Podczas niej (po 7-14 dniach od operacji) usuwane są szwy. Pacjentka informowana jest również o dolegliwościach, których wystąpienie stanowiłoby sygnał alarmowy. Takie objawy, jak np. wysoka gorączka, silne zaczerwienienie piersi czy ból nieustępujący pomimo zażywania leków przeciwbólowych mogą świadczyć np. o wystąpieniu zakażenia, i w takiej sytuacji pacjentkom po operacji zmniejszenia piersi zalecane jest pilne zgłoszenie się do lekarza.